Patchwork - Hobby alebo umenie?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
23. 12. 2020
Počuli ste už o patchworku alebo vám táto textilná technika nič nehovorí? Nech už je odpoveď akákoľvek, chceli by sme vám ukázať, že sa vďaka nej dajú zhotoviť pekné a vkusné dekorácie. A nielen tie.

Čo je patchwork?

Patchwork, z anglického slova patch, čiže záplata, je zvláštna technika zošívania látok. Ide o zošívanie malých, rôzne farebných kúskov látok tak, že spolu vytvárajú väčšie geometrické vzory. Výsledný patchwork je potom spojený s ďalšími vrstvami látky a je ešte ozdobne prešívaný drobnými stehami. Prešitý patchwork sa nazýva quilt. Pôvodne sa jednalo výlučne o ručnú prácu, dnes už existujú špeciálne šijacie stroje, na ktorých možno patchwork vytvárať.
V poslednej dobe záujem o túto textilnú techniku prudko vzrastá a technika patchwork je opäť veľmi populárna či už medzi spotrebiteľmi alebo medzi ženami, ktoré berú patchwork ako svoje umelecké hobby.

Dnes sa patchwork vyrába zo špeciálnych materiálov s vhodnou farbou a tieto materiály sú tiež zvyčajne potlačené drobným vzorom. Základom potom býva stopercentná bavlnená látka. V súčasnej dobe je technika patchwork opäť veľmi populárne, nie však už kvôli šetreniu, ale kvôli estetike.

Mnoho žien má patchwork ako svoj koníček, často sa jedná o diela až umelecké. Patchwork sa najčastejšie používa na výrobu diek, prikrývok či vankúšov, ale môže byť použitý aj na výrobu batohov, textilných dekorácií, búnd a iných odevných, ale aj domácich doplnkov.

Patchwork dekorácie

Patchwork je tak pekný, že všetko, čo sa touto technikou vyrobí, vyzerá ako dekorácia. Či už ide o obrusy, utierky, vankúšiky, skrátka všetky textílie od výmyslu sveta, patchwork vyzerá dobre a navyše je v súčasnosti veľmi trendy a vychytený.

Samozrejme, nie každá žena je natoľko šikovná alebo trpezlivá, aby si dokázala vyrobiť dekoráciu touto technikou vlastnými rukami. Netreba však zúfať, patchworkové dekorácie dnes nie je problém kúpiť alebo si nechať vyrobiť.

Ako sa o patchwork starať

Patchworkové výrobky sú ušité zo 100 percentnej bavlny, vopred sprané a vyžehlené. Perte ich vždy vo vode do 40 ° C, najlepšie v pracom prostriedku určenom pre jemnú bielizeň - pomôže zachovať farby. Môžete prať aj v práčke, ale so šetrným programom alebo programom na ručné pranie a žmýkanie na maximum 800 otáčok.

Ak patchworkový výrobok práve nepoužívate, nie je vhodné ho prekladať. Vznikli by neodstrániteľné záhyby. Najvhodnejšie je ho zrolovať a uložiť na miesto bez priameho slnečného a tepelného žiarenia.

Pre Senior Portál napísala
Michaela Ďurcová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu