Ozdobte si balkón či terasu

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
03. 01. 2021
Poradíme vám, čo je trendy, čoho sa máte vyvarovať a ako si z balkóna alebo terasy urobíte priestor, na ktorý budete nielen pyšní, ale predovšetkým vám umožní stráviť príjemné chvíle dlhších dní.

Určite sa dá každý balkón či terasa prerobiť na  príjemné miesto bez nejakých väčších finančných nákladov. Niekedy na to stačí len pár doplnkov. Pokiaľ sa nechystáte veľa investovať skúste dizajnové kvetináče, živé kvety, sviečky, obrus na stôl, vankúše a podobne. Ak máte chuť na niečo väčšie, kúpte si kvalitný exteriérový nábytok, urobte novú podlahu alebo vymaľujte, závisí to len od vašich finančných možností. 

Ak sa rozhodnete pre novú podlahu, určite by sme doporučili staviť na drevenú podlahu  a pri výbere sa zamerať na exotické dreviny. Drevo je veľmi príjemný materiál, navyše pri takejto podlahe a jej pravidelnej údržbe, môžete v letnom období vybehnúť aj bez obuvi. Pokiaľ je balkón alebo terasa tmavá, treba si vybrať svetlejšie drevo, aby sa priestor opticky zväčšil a zosvetlil. Tohto sa treba držať aj pri výbere dlažby.

Čo sa tej týka veľkosti dlaždíc, treba si nájsť rozmerom proporčné k veľkosti podlahy v danom priestore. Príliš veľké dlaždice môžu pôsobiť smiešne a malé môžu priestor opticky zmenšiť. Aj pri prerábaní vonkajších priestorov by sa mal dodržať štýl objektu. Ak ide o historickú budovu, môžu sa použiť pôvodné materiály a dizajn, ale dá sa kontrastne použiť aj moderný minimalistický dizajn. Ak ide o panelák či modernú bytovku, určite by sa nemali použiť rustikálne prvky, pôsobilo by to rušivo až neadekvátne.

Čo sa týka stien, platí heslo: v jednoduchosti  je krása. Ak sa ukáže nutnosť maľovať, treba zvoliť bielu farbu. Pozor na presklenie, môže totiž „zabiť“ charakter terasy či balkónu, tie totiž musia mať možnosť otvorenia do priestoru. Keď už presklievať, tak potom s minimom rámov. Čisté línie nikdy nevyjdú z módy.

Najtrendovejší je nábytok z ratanu alebo umelého ratanu. Prirodzene, ak nie sú ľudia na tento materiál naladení, môžu si zvoliť aj mosadzný alebo drevený nábytok. Pokiaľ sa týka doplnkov ako sú sedacie vankúše (fatboye), či matrace na kreslá alebo stoličky, sú kvôli poveternostným podmienkam problémové. Každopádne nábytok by sa mal kupovať len taký, ktorý je určený do exteriéru.

Čo sa osvetlenia týka, treba zvoliť viac druhov, aspoň dve – stropné alebo stojanové určené do exteriéru. Ak je niekto náročnejší a chce dosiahnuť nielen vlastný dobrý pocit, ale aj pozitívnu atmosféru u prípadných návštevníkov, treba inštalovať náladové osvetlenie, ktoré môže byť integrované do podlahy alebo priamo do stien. Príjemné sú svietidlá, ktoré ponúkajú možnosť regulácie intenzity, či dokonca farby osvetlenia.

Samozrejme, živé kvety dotiahnu každý balkón či terasu k dokonalosti. Pre výraznejší efekt je dobré, keď sú jednotlivé kvetináče s rôznou výškou alebo sú z rôznych materiálov. Rezané kvety vo váze príjemne ozdobia stolík. Ak je k dispozícii naozaj veľká terasa, potom treba uvažovať aj o živom trávnatom koberci, prípadne na určitých plochách s bielym štrkom. Je to síce náročnejšie, no efekt je skvelý.

Pri rozhodovaní sa, či má zmysel úprava balkónu či terasy, pripomíname, že väčšinou tento priestor je z bytu vidno, treba ho teda vnímať ako súčasť obytného priestoru, ktorá po zmysluplnej úprave dokáže krásne dotvoriť atmosféru každého domova.

Pre Senior Portál napísala
Michaela Ďurcová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu