Nie je mikrovlna ako mikrovlna

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
27. 10. 2020
Ešte pár rokov dozadu by ste si vyberali skôr medzi farbou, ako ich funkciami. Nanajvýš ponúkali možnosť grilovania, nie vždy však dosahovali požadovanú kvalitu. Rokmi sa ale vyvíjali rovnako, ako všetka elektronika. Dnes si už okrem farby a veľkosti môžete vybrať medzi mnohými druhmi mikrovlniek. Viete, aká sa hodí práve vám?

Na čo prv myslieť

Ak ste sa rozhodli vymeniť starý spotrebič za nový, stačí vám len jedna návšteva obchodu z elektronikou aby ste zistili, že kúpiť novú mikrovlnku nebude také jednoduché, ako kedysi. Ich ceny sa pohybujú pomerne nízko, záleží však na objeme a type. Aby si mikrovlnky zachovali svoju spratnosť a veľkosťou skôr neškodili, z vnútra mávajú oblú stenu.

Na ohrev jednej porcie vám postačí mikrovlnka o objeme 13 litrov, samozrejme však existujú aj omnoho väčšie. Preto sa rozhodnite, na aké množstvo jedla budete asi mikrovlnku využívať. Otočné taniere, na ktoré sme zvyknutí, už v dnešných mikrovlnkách nie sú potrebné. Napriek tomu väčšina výrobcov zaužívaný model otočného taniera stále aj do nových mikrovlniek zabudováva, slúžia už však len ako zaužívaný imidž. Preto sa nezľaknite, ak natrafíte na mikrovlné rúry bez otočných tanierov, svoju funkciu si aj napriek tomu plnia výborne.

Nie je jedna ako druhá

Na to, že mikrovlnka sa využíva len na ohrev jedál, zabudnite. Záleží od rôznych typov, z ktorých každý má iné funkcie. Mikrovlnky ponúkajúce možnosť grilovania ponúkajú z troch typov, podľa spôsobu ohrevu a grilovania. Najlacnejším typom je mikrovlnka s odporovou špirálou, má však slabý výkon a príprava jedál sa preto predlžuje a spotrebuje sa viac energie. Halogénový gril je najvýkonnejší, ale zabudováva sa do drahých a profesionálnych mikrovlných rúr. Do domácnosti je preto najvhodnejší keramický gril, ktorý sa rýchlo rozohrieva, príprava jedál je preto tiež pomerne rýchla a zároveň ho netreba umývať. Nečistoty stačí vypáliť a gril je opäť čistý.

Varenie na pare

Ak uznávate zdravé varenie na pare, isto vás zaujmú mikrovlnky s možnosťou varenia na pare. Pri kúpe si však dajte pozor, aby ste nekúpili obyčajnú mikrovlnku len s prídavkom plastového riadu. Mikrovlná rúra, ktorá skutočne takúto funkciu obsahuje, má ju popísanú v manuáli a čo je najpodstatnejšie, v prednej časti mikrovlnej rúry sa nachádza zásobník na vodu. Mikrovlnka vodu prečerpáva ku špirále, kde sa zohreje a za kombinácie mikrovĺn a pary sa ušetrí mnoho energie a času pri príprave zdravého jedla.

Ďalšie druhy

Ak je váš byt či garsónka malá a chýba vám rúra, ideálnym riešením pre vás bude mikrovlnka s teplovzdušným ohrevom. V nej si kľudne upečiete mäso či menší koláč a pri tom ušetríte za energiu.

Funkcia, ktorá je ešte okrem ohrevu na mikrovlnkách druhá najpoužívanejšia, je rozmrazovanie. Nie vždy však fungovalo správne či rýchlo a častokrát okraj mäsa pri rozmrazovaní privarilo. Dnešné typy ponúkajú novú funkciu rozmrazovania – Jet defrost, ktorá urýchli rozmrazovanie približne päťnásobne.

Ako si vybrať

Ak vám ani jedna zo spomínaných funkcii nevyhovuje, prípadne vám mikrovlnka postačí naozaj len na ohrev, stále nájdete na trhu základné typy, ktoré nič špeciálne neponúkajú a adekvátne k tomu sa pohybuje aj ich cena. Ak vás, naopak, nové možnosti zaujali a pýtate sa, či je zdravé v mikrovlnej rúre variť, mali by ste vedieť, že väčšinou ide o kombináciu prípravy jedál mikrovĺn s iným systémom (vteplovzdušným, grilom alebo parným), ktoré prípravu jedla urýchli ale na kvalite sa viac neprejaví. Takto pripravené jedlo nemá iné kvality, ako keby ste ho pripravili v parnom hrnci či v elektrickej alebo plynovej trúbe, všetko, v čom sa líši, je kratší čas a menej minutej energie.

Nech už si zvolíte akúkoľvek mikrovlnú rúru, uistite sa, že obsahuje všetky funkcie, ktoré od nej vyžadujete a nejde len o reklamné ťahy predávajúceho. Pri správnej voľbe vám spotrebič vydrží dlhé roky a vy s ním snáď budete aj tak isto dlho spokojní.

Pre Senior portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu