Najhoršie úskalia Facebooku

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
19. 11. 2020
Online svet ovládla sociálna sieť Facebook, heslo znie každý je na Facebooku. Nájdeme tam nielen osoby, ale aj rôzne firmy, organizácie, kluby, či rôzne záujmové skupiny.

Základným poslaním je spájať ľudí po celom svete, prostredníctvo priame chatu a odosielania správ dokážeme komunikovať vo virtuálnom svete. Vďaka vývojárom a programátorom sa funkcie facebooku rozrastajú, a práve pavučina rôznych aplikácii predstavuje pre užívateľov nebezpečenstvo. V profile osoby zverejňujú svoje súkromné informácie, v domnienke, že sú chránení prihlasovacím heslom poodhaľujú svoje súkromie.

Bezpečnosť v sociálnej sieti je veľmi relatívny pojem. Rôzne testy, ktoré sa tvária, že poznajú zaručené otázky na všetky otázky tohto sveta, nás nabádajú dávať prístup k svojmu profilu. Podobnú povahu majú aj hry a aplikácie, aby sme sa dostali k ich jadru musíme sa preklikať rôznymi stránkami a dávať prístup k svojim údajom. Nepozorní internetoví surféri si ani nevšimnú, aké nebezpečenstvo aplikácia predstavuje. V niektorých aplikáciách nevedomky udeľujú tretím osobám súhlas manipulovať s dátami.

Menej technickým nebezpečenstvom je potreba podeliť sa svojimi zážitkami všetkým  facebookovským kamarátom. Prostredníctvom napísaných statusov a uverejnených fotografií môžeme prezradiť aj to, o čom by bolo lepšie pomlčať. Fotky z párty v dobre nálade vás prezradia, šéf sa dozvie, že deň voľna ste si nevybrali kvôli chorobe, rodinný príslušníci, kolegovia, pred ktorými si budujete seriózni image, vás môže vidieť v inom svetle.

Preto si treba vopred zvážiť, čo odkliknete, aké moto napíšete do statusu, niekde neviete, kto vás práve číta. Nepochybne najväčším nebezpečenstvom sociálnej siete je návykovosť a zabíjanie časuô. Spomedzi pestrej ponuky hier, aplikácie, „zaručene pravdivých“ testov si mnohí užívatelia nájdu niekoľko koníčkov.

Hrať sa na farmárov, bojovať ako mafián neláka iba najmladších, hry na faebooku majú svojich fanúšikov vo všetkých vekových skupinách. Zabudnúť na neodkladné povinnoti, keď ste online na sociálnej sieti nie je vôbec náročné.

Písať statusy, čítať statusy druhých osôb, komentovať sa občas javí byť väčšou prioritou ako čokoľvek iné. Okrem toho sociálna sieť je ideálne miesto pre šírenie vírusov, trojský kôň pricvála do vašich počítačov nenápadne a zákerne v správe od priateľov. V poslednej dobe sa rozšírili správy, ktoré obsahovali text: „Hi, how are you?“ Po reagovaní na takúto správu prišiel link, ktorého odliknutie prinieslo totálny skrat.

 Nenápadne sa tvárila aj správy, ktorá adresátoch chcela presvedčiť, že musia vidieť vtipné video. Hlavnú úlohu v nich hrajú práve oni. A samozrejme nechýbal ani link na vymyslené video. Internet, obzvlášť sociálne siete sú magnetom na problémy. Užívatelia musia byť pri surfovaní zradnými vodami internetu veľmi obozretní.

Pre Senior Portál napísala
Viera Pastorková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu