Máte doma vysoké stropy? Znížte ich!

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
21. 02. 2020
Otvorené priestranné interiéry sú v súčasnosti veľkým trendom. No takéto vysoké miestnosti však nemusia vyhovovať každému. U niektorých ľudí môžu vyvolávať nepríjemné pocity, cítia sa v nich stratení, nehovoriac o tom, že vykúriť ich je pomerne náročné.

Netýka sa to len nových priestranných bytov, ale ide i o staršie domy a budovy. Zníženie stropov nepredstavuje len ekonomické, ale aj estetické a užitočné riešenie. Stropné podhľady výborne zamaskujú nerovný strop s trhlinami, zároveň aj zvukovo izolujú a môžete ich využiť na umiestnenie osvetlenia aj ako úložné priestory. Ak uvažujete nad tým, ako znížiť vysoký strop, ponúkame vám niekoľko možností.

Čo sa týka estetického hľadiska, jednoduchý a lacný spôsob na zníženie vysokého stropu je využiť optický klam. Na modelovanie priestoru použite interiérovú farbu. Strop musí byť namaľovaný tmavšou farbou ako steny. Posunutie línie stropu závisí od celkovej výšky miestnosti, pri príliš vysokých miestnostiach je možné začať maľovať nad horným okrajom dverí. Tento spôsob maľby výborne upraví hlavne vysokú a disproporčnú miestnosť. Ak miestnosť nie je príliš vysoká, začiatočnú líniu môžete posunúť bližšie k stropu. Ďalšou možnosťou sú rôzne stenové dekorácie - bordúry alebo polystyrénové lišty, ktoré nalepíte vo výške dva metre a viac. Bordúru môžete nakresliť aj priamo na stenu pomocou šablóny.

Z ekonomického hľadiska na interiérové úpravy je vďačným materiálom sadrokartón. Práca s ním je veľmi rýchla a ľahká. S pomocou sadrokartónových dosiek a kaziet  môžete strop znížiť aj akokoľvek modelovať. Podhľady sa môžu montovať zavesené alebo kontaktné, priamo na nosný strop. Miestnosť však nemusíte znížiť celú, čiastočný podhľad, ktorý lemuje obvod izby alebo je umiestnený v jej strede pôsobí veľmi efektne. Sadrokartón je obľúbený nielen vďaka svojej tvarovateľnosti, ale aj pre výborné tepelnoizolačné, akustické a hygienické vlastnosti. V podhľade môžete inštalovať bodové osvetlenie, klimatizáciu i vstavané skrine.  

Ďalšou možnosťou je zníženie stropov pomocou technickej textílie, ktorá ponúka kreatívne a dynamické riešenia. Textília sa vyrába z polyesterových vlákien, na ktoré sa nanáša PVC. Tento materiál je ľahký a dobre tvarovateľný, čo umožňuje vytvárať okrem roviny, vlny a rôzne iné elementy. Textília sa napne a uchytí pomocou pružných lán alebo pružiniek do konštrukcie. Pri väčších plochách sa používajú oceľové rámy, aby sa zabránilo deformácii, pri menších stačia hliníkové. Flexibilné upevnenie je výhodné, pretože umožňuje jednoduchý prístup k inštaláciám umiestneným pod ňou alebo prípadné odstránenie textílie.

Problémom nie je ani umiestnenie svietidiel, klimatizácie či detektorov dymu. Do textílie sa jednoducho vyreže otvor a jeho okraje sa spevnia. Na výber sú rôzne farby aj digitálna potlač. Takáto textília je odolná voči teplotným výkyvom a vode, je nehorľavá. Plusom je jednoduchá údržba pomocou vody, prípadne mydlového roztoku. Namiesto technickej textílie môžete použiť aj ľahkú plátennú textíliu. Čo sa týka údržby nie je veľmi praktická, ale pôsobí originálne.

Jednou z ďalších možností je využitie drevenej klasiky. Drevo ako prírodný materiál pri úpravách vysokých stropov nemôže chýbať. Jeho štruktúra a prirodzená farba interiér zútulnia a dodajú teplo. Pre zvýšenie odolnosti a životnosti je potrebné ho ošetriť vhodným náterom. Tmavá farba opticky znižuje výšku izby a pohlcuje svetlo, svetlá pôsobí opačne. Drevo má výborné tepelné, akustické a hygienické vlastnosti. Na podhľady sa používa masívne drevo, drevotrieska, vláknité dosky, preglejka, korok. Montuje sa v podobe kaziet, lamiel, panelov na oceľovú alebo drevenú závesnú konštrukciu.

Pre Senior portál napísala
Michaela Ďurcová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu