Kúriť plynom či drevom?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
26. 12. 2020
Drevo sa opäť dostáva do módy nielen ako stavebný materiál, ale aj ako palivo do kotlov na vykurovanie domov. Dôvod je jasný – nízka cena. No ani plyn nie je na zahodenie.

Kotol na plyn?

Kotol na plyn by bol skvelým spôsobítkom, ako vykúriť dom, keby nebol plyn taký drahý. Veď keď si uvedomíme jeho cenu, ktorú musíme zaplatiť za rok, takmer nás raní mŕtvica. Ak by ste napríklad bývali v dome s plochou približne sto metrov štvorcových, platili by ste zhruba 1700 eur. A to je suma, ktorá sa dá využiť aj rozumnejšie.
Lenže nie je všetko len o peniazoch. Napríklad v prípade plynového kotla musíme priznať, že to je oveľa pohodlnejší spôsob vykurovania, ako s drevom. Ak samozrejme strpíme každoročné povinné kontroly plynového kotla.

Kotol na drevo?

Keď sme už spomínali, koľko nás vyjde vykurovanie plynom za rok, povedzme, ako je to v prípade dreva. Nie nadarmo je oň taký veľký záujem, keďže ako vykurovacie palivo nás bude stáť až o polovicu menej. To už je dôvod na zamyslenie, čo poviete?
Ale opäť sa vráťme k tomu, že nielen peniazmi je človek živý a do úvahy je potrebné brať všetky zretele vykurovania. Pokiaľ ide o drevo, musíte počítať aj s tým, že je nutné ho niekde uskladniť, zabezpečiť jeho kúpu alebo ho skrátka niekde a nejako zohnať, vybaviť jeho dopravu k vám, prípadne ho ešte nasekať a to ešte nevravíme o pravidelnom prikurovaní, keďže za vás drevo nikto do kotla neprihodí. Takže s drevom ako materiálom na kúrenie je spojených nemálo starostí.
S plynom také problémy rozhodne mať nebudete. Príde k vám sám, nemusíte ho prikladať ani skladovať, je to skrátka úplne bezproblémové palivo. Bohužiaľ až na tú cenu.

Najlepšie je mať oba

Najhoršie pri šetrení je fakt, že pokiaľ si chcete nejaké to euro schovať do prasiatka alebo do ponožky, musíte predtým pomerne veľkú sumu investovať. Tak je tomu aj v tomto prípade. Samozrejme, že je najlepšie mať v dome dva kotle, čiže jeden na plyn a druhý na drevo. Aby sa to však stalo, musíte trochu „vybieliť“ svoj účet a jeden kotol dokúpiť, ak ste ho samozrejme nemali už dávno. Niektoré domácnosti to riešia aj tak, a je to hlavne v prípade starších domov, že si prikurujú v starých sporákoch či pieckach na drevo.
Človek je však tvor pohodlný a neraz sa stalo, že hoci mal majiteľ domu veľké oči a ku kotlu plynovému dokúpil aj kotol na drevo, nakoniec sa ani jednému z členov rodiny nechcelo chodiť drevo prikladať a stále tak najviac kúrili plynom.

Pre Senior Portál napsala
Michaela Ďurcová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Kristyna2589 | 27. 09. 2020, 06:50
Ani jedno. My ke kúrenie používame také fólie, ktoré sme si objednali z https://www.heatflowslovakia.sk/ , a to je podľa mňa to najlepšie riešenie. Plyn by som do domov nechcela, ten mi pripadá dosť nebezpečný a s drevom je zase veľa práca :-D.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu