Jing a jang doma

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
04. 11. 2020
Určite každý pozná čínsky symbol harmónie, taoizmu a večnej existencie – znak jing a jang. Kruh, tvorený z dvoch polkruhov vzájomne sa spájajúcich. Nemôžu bez seba existovať. Jeden je tmavý ako noc, druhý svetlý ako deň, ani jeden neprevláda, sú rovnako dôležité a potrebné. Sú si protikladné, no dopĺňajú sa. Kým jing /čierny/ je pasívny, ženský a symbolizuje poddajnosť, jang /biely/ je plný energie, mužský a silný. Každý z nás potrebuje odpočinok ako jing a aktivitu, aby udržal svoju myseľ bdelú, ako jang. Ako vo svojom príbytku zabezpečiť správne prúdenie energie? Ako nájsť v byte harmóniu jing a jang?

Čo je jing a čo jang?

Treba si zapamätať, že všetko, čo v nás navodzuje pokoj je jing. Mäkká sedačka, vlna, hrubé závesy, mäkký koberec, vankúšiky, prikrývky. Toto všetko už pri prvom pohľade volá, poď si ľahnúť a relaxuj, netráp sa a nevyvíjaj zbytočnú aktivitu. Preto je zariadenie takéhoto typu mimoriadne vhodné do spální a obývacích miestností, ale rozhodne ho nedávajte do pracovne, kde by vám odoberalo chuť pustiť sa do nejakej činnosti. Naopak všetko, čo je chladné, kovové, ostrých čŕt a tvarov, urýchľuje tok energie a stimuluje k rozhodnosti a dobrým výkonom. Dajte mramor, sklo, či lesklé materiály do kuchyne, aby vám príprava obeda šla od ruky, alebo zvoľte nábytok s vysokým leskom do pracovne. Upravte jangovo aj podlahu - koberce a malé koberčeky nahraďte plochou bez doplnkov, aby ste energii nebránili tiecť.

Ako udržať energiu v dome?

Energia do príbytku vstupuje hlavnými dverami a odchádza tým najbližším oknom. Pokiaľ máte okno hneď v blízkosti vchodu, všetka energia vám uniká. Musíte ju spomaliť - použite preto zvonkohry, ktoré jej tok rozptýlia, nechajú ju voľne prúdiť ďalej a nasýtia váš byt životom. Na udržanie energie je dobré zablokovať okná. Ako? Najlepšie živými kvetmi, doplnkami, závesmi. Energii treba do cesty stavať prekážky - klaďte na zem sochy, kvetináče, sviečky, koberce s kruhovými obrazcami, pokiaľ zvolíte koberec pruhovaný, vedzte, že pozdĺžne pruhy tok energie urýchlia, šikmé, či horizontálne tok spomalia.

Jing a jang osvetlenie

Jing symbolizujúci noc je tmavý a vedie k blokáde energie a aktivity, jang ako symbol slnka rozjasňuje miestnosti. Preto treba osvetlenie prispôsobiť tomu, na čo sú jednotlivé miestnosti určené. Pracovňa a obývačka musia byť jang, voľte preto netlmené svetlo - lampy so silnými žiarovkami, najlepšie visiace, nie stolové. Spálňa a kúpeľňa sú v znamení odpočinku jingové a preto je vhodnejšie vybrať lampy so slabšími, aj farebnými žiarovkami, môžu byť aj stolové, či stojace. Dbajte aj na dostatok svetla v rohoch, inak riskujete blokádu energie.

Aby nás nerušili doplnky

Pokiaľ máte doma obraz, sochu, či vázu, ktorá vás ruší, snažte sa ju čím skôr odstrániť - odoberá vám energiu, narúša váš vnútorný pokoj a v jej blízkosti si neoddýchnete. Vyberajte si domové doplnky sami, pretože len to, čo sa vám skutočne páči a zvolili ste si to vy z vlastného presvedčenia, bude pre vás to pravé. Väčšinou sa do miestností volia obrazy prírody, ktorá nás upokojuje, tvary sú rôzne, no prevládajú mäkké línie- lupienky kvetov, oblaky, nekonečná obloha, či more a pláž. To sú motívy, ktoré rozprúdia energiu po izbách. Vyhýbajte sa depresívnym, ostrým, či nejasným farbám a tvarom. Blokujú tvorivosť a vzbudzujú vnútorný nepokoj a beznádej. Pokiaľ chcete mať doma sochy, pamätajte, že kovové a lesklé druhy sú jang a stimulujú aktivitu. Drevo nie je ani jing, ani jang, je neutrálne.

Ako zharmonizovať farby?

Jingové upokojujúce farby sú modrá, fialová a čierna. Zatiaľ čo čierna je vhodná hlavne vo forme doplnkov, modrá a fialová môže pokrývať aj väčšie plochy. Modrá podľa čínskej filozofie pomáha liečiť a harmonizovať, je farbou pokoja a mieru. Zvláštne je, že medzi jingové farby je zaradená aj biela. Ako symbol istoty sa najčastejšie odporúča kombinovať s kovom. Jangové farby stimulujú aktivitu - sem radíme žltú, oranžovú, červenú a rôzne odtiene hnedej. Umiestnite ich do pracovne a uvidíte, ako sa vaša myseľ vzpruží!

Štyri živly, päť elementov

Podľa starej filozofie na nás pôsobí 5 prvkov - drevo, oheň, zem, voda a kov. Preto ak chceme pokojne bývať, musíme sa naučiť prvky správne kombinovať. Drevo energiu neovplyvňuje, kov ako lesklý element energiu zrýchľuje. Každý z prvkov má kladnú aj negatívnu stránku. Teraz, keď poznáte myšlienky prastarého národa, viete, ako svojmu domovu dodať život prostredníctvom jang zásad a skrotiť energiu tlmivým jing princípom. Keď váš príbytok dosiahne harmóniu, bude pevný ako kov, nájdete v ňom teplo ohňa, energia naplní vaše telo ako voda, budete sa držať pri zemi, aby ste sa rozhodovali rozumne a neutrálne drevo vás naučí pokoju.

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu