Hrdza a čo s ňou?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
01. 12. 2020
Hrdza je červenohnedý povlak, ktorý vzniká na povrchu železných predmetov účinkom kyslíka vo vlhkom prostredí. Ide v podstate o hydroxid a hydratovaný oxid železitý a železnatý. Predchádza mu korózia. Na hrdzi je najhoršie to, že môže byť všade, na oblečení, vonku, vo vnútri, na záhrade, v obývačke...

Ako na hrdzu?

Proti hrdzaveniu je na trhu veľká rada antikoróznych farieb. Ide o špeciálne farby určené k náterom ohrozených koróziou. Hrdza sa totižto chemicky viaže priamo na farbu a nikdy nenapadá podklad. Dostať ich v základnom prevedení, ktorý sa po uschnutí pretiera vrchnou krycou farbou, ako aj v jednovrstvovom prevedení, pri ktorom sa používa tá istá farba aj pre základný aj vrchný náter.

V súčasnosti možno kúpiť aj alkyduretánové syntetické farby s antikoróznou ochranou, ktorá sa používa na kovové povrchy – oceľ, železo, hliník, zoxidovaný pozinkovaný materiál a pod., a to ako základný a vrchný náter v jednom (2 v 1).

V ponuke sú aj rôzne povrchové úpravy, ktoré zabezpečujú nielen vysokú ochranu proti korózii, ale sa vyznačujú aj odolnosťou proti poškrabaniu, vode aj špine. Je vhodné ich používať v budovách v prímorských oblastiach, v budovách s trvalým pôsobením výparov (plavárne, kúpele), s vysokou koncentráciou kyseliny mliečnej (mliekárne, syrárne), s výparmi amoniaku (maštale), v miestnostiach, ktoré sú vystavené trvalej vlhkosti (pivnice, práčovne), pri druhoch dreva, ktoré obsahuje tanín (dub), ako aj v budovách vo veľkých priemyselných oblastiach.

Originálnym tipom a trikom ako na hrdzu je aj potieranie napr. skrutiek kolovým nápojom. Najlepšie je však tvoreniu hrdze predchádzať a teda nenechávať veci na daždi, snehu a pod.

Ak sme hrdzi nemohli predísť, skorodované miesta, čo najstarostlivejšie očistite od hrdze, starej farby a mechanických nečistôt oceľovou kefou, najlepšie až na kov. Pokiaľ nejde stará farba mechanicky preč, snažte sa ju aspoň obrúsiť tak, aby nenechávala pod novým náterom nepravidelné vrstvy. Nerovnosti povrchu môžete opraviť tmelom pod syntetické farby. Následne povrch starostlivo očistite od prachu a nečistôt, ktoré sa naň dostali pri práci s oceľovou kefou. Ako základný náter zvoľte antikoróznu farbu, ktorá obsahuje látky brániace rozvoju korózie a je nutné, aby v celej ploche mala potrebnú hrúbku. Povrch neprebrusujte. Nakoniec nanášajte vrchnú farbu, ktorú pred aplikáciou dôkladne premiešajte a v exponovaných miestach ju opäť naneste vo viacerých vrstvách. Vrchná farba ochraňuje základnú antikoróznu farbu, bráni prenikaniu vody k podkladu. Dodržujte interval medzi jednotlivými vrstvami, ideálnych je dvadsaťštyri hodín.

Pre Senior Portál napísala
Lucia Benková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu