Hand made domov

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
11. 12. 2020
Radi tvoríte nové veci? Chcete sa po namáhavej práci odreagovať? Uprednostňujete originálne kúsky doplnkov a nábytku pred niečím, čo nájdete v každom dome? Čo tak využiť svoje schopnosti na to, aby ste zveľadili svoj domov vlastnoručne vyrobenými vecami? Čo všetko sa dá vyrobiť? Aký materiál môžete na to použiť? Inšpirujte sa a tvorte

MOZAIKOVÉ KÚSKY

Na to, aby ste mohli tvoriť mozaikové skvosty nepotrebujete byť odborník. Motívy si vymýšľate sami a skrášlenie svojho domova týmto spôsobom hravo zvládnete. Na zdobenie mozaikou si na začiatok zvoľte menšie črepníky, nádoby, či tanieriky. S pribúdajúcou šikovnosťou dokážete zdobiť i väčšie plochy- napríklad záhradný stolík, ozdobné misy a obrazy, či dokonca šperky. Na vytvorenie mozaikového diela nepotrebujete veľa a je to pomerne cenovo prijateľná metóda. Postačí vám materiál, ktorý chcete zdobiť, mozaikové kamene, plastové, či kamenné kocky na obkladanie, či väčšie koráliky. Ďalšími potrebami sú mozaikové alebo sekundové lepidlo a sadra. Obložený materiál po 24 hodinách vyšpárujete sadrou, očistíte a dielo je na svete.

MAĽOVANÉ KÚSKY

Maľovanie - na sklo, hodváb, či maľovanie obrazov je veľkým relaxom a pokiaľ máte bohatú fantáziu, neváhajte a skrášlite svoj domov očarujúcim maľovaným kúskom.

Sklo - k maľovaniu potrebujete akúkoľvek sklenú nádobu, najvhodnejšie sú však fľaše z priesvitného skla, ktoré nádherne vyniknú na policiach v kuchyni, či vo vitrínach v obývačke. Rovnako vhodné sú misy, či menšie poháriky, alebo nádoby, čo môžu slúžiť ako svietnik. Ak do maľovaného skla vložíte kahanec, vznikne svietnik vytvárajúci neopakovateľnú atmosféru. Maľovať sa dajú i sklené tabule, či rámiky na obrazy. Farby na sklo sú dnes už dostupné vo všetkých farbách, ktoré si viete predstaviť a manipulácia s nimi je mimoriadne jednoduchá. Vaše maľované diela však musíte chrániť, pretože pri neopatrnej manipulácii sa môže farba ľahko poškodiť.

Hodváb - ak máte skúsenosti s maľovaním na textil a tvorením napríklad maľovaných šatiek, určite zvládnete i maľovanie vlastných záclon, či návlekov na vankúše. Takto môžete vo vašom príbytku navodiť takú náladu, aká vám vyhovuje.

SERVÍTKOVANIE

Je tiež pomerne jednouchá metóda na skrášlenie domova, ktorá však vyžaduje cvik. Patrí medzi finančne najmenej náročné, pretože jediné, čo budete potrebovať sú ozdobné servítky, ktoré dostanete kúpiť vo všakovakých farbách a motívoch v každom obchode s hobby potrebami. Najvhodnejšie na zdobenie sú vázy, drevené škatule, či ozdobné škatuľky . Tieto potom môžu slúžiť ako skrýša na šperky, či nepotrebné veci. Servítku prilepíte pomocou špeciálneho lepidla na nádobu. Postupujte však opatrne a pomaly, aby sa vám nepokrčila a nepoškodila. Následne ju prelakujete, aby vydržala čo najdlhšie. Ak budete mať so servítkovaním už dostatočné skúsenosti, môžete sa vrhnúť i na zdobenie dreveného nábytku.

O ďalších možných hand- made cestách, ako ozvláštniť váš domov vám prinesieme informácie už čoskoro!

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu