Hand made domov II.

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
06. 10. 2020
Radi tvoríte a chcete si svojimi výrobkami skrášliť vlastný domov? Chcete vedieť, ako vyrobiť originálne kúsky, ktoré už nikto iný nedostane kúpiť v obchode? Ako priniesť do vášho domu kus samého seba?

DRÔTOVANIE

Rozmýšľali ste nad tým, čo všetko sa dá vyčariť z obyčajného drôtu? Nechajte sa inšpirovať! Na skrášlenie domova dnes máte k dispozícií hneď niekoľko farieb drôtu a rovnako je možné ho dostať v niekoľkých hrúbkach. Práca s ním je pomerne jednoduchá, ak vytvárate väčšie motívy. Na detaily použite tenší a mäkší drôt, s ktorým musíte pracovať opatrnejšie a presnejšie. Čo je možné z neho vyrobiť? Samozrejme, že šperky. Ak však chcete drôtom ozvláštniť svoj domov, zamerajte sa predovšetkým na výrobu dekorácií, ktoré zavesíte na dvere, či stenu, na zdobenie vencov, či kvetináčov. Postup výroby dekorácií si vysvetlíme napríklad na výrobe drôteného vtáčika ako okrasy na dvere. Najlepšie bude ak si najskôr vytvoríte jeho náčrt na papier. Na základe tohto náčrtu potom zhotovíte jeho približnú kostru z hrubého drôtu. Potom okolo tejto kostry budete opletať jemný tenký drôt, až kým nevznikne sieťovaná štruktúra. Na tenký drôt môžete navliekať koráliky, či iné pestré ozdoby, ktoré dostanete v obchode s tvorivými potrebami. Na skrášlenie jeho chvosta zakomponujte do drôtu napríklad farbené perie. Ak je vtáčik súdržný a ozdoby sú fixované tenkým drôtom, stačí ho už len zavesiť na dvere.

FIMO

Pomerne mladá, ale zato už dobre známa technika na výrobu ozdôb, šperkov a bytových doplnkov, doslova na skrášlenie čohokoľvek. Postup je veľmi jednoduchý a zvládnu ho i začiatočníci. Z Fimo hmoty sa dajú vyrobiť sošky, tanieriky, ozdobiť ním rukoväte príborov, soľničky, vázičky, koreničky, kvetináče, misky. Máte nekonečne veľa možností. Fimo hmotu dostanete kúpiť v obchode s potrebami pre šikovné ruky. Vyberte si radšej hneď niekoľko farieb, aby ste sa mohli naplno realizovať. Je to hmota veľmi tvárna, preto manipulácia s ňou nebude vyžadovať veľkú námahu. Môžete z nej modelovať konkrétne tvary- jabĺčka, hrušky, guľky, sošky. Na ozdobovanie je vhodné si ju rozvaľkať na tenké pláty, tieto na seba poukladať v rôznom farebnom poradí a hmotu nakrájať na tak, aby bolo vidieť všetky farebné vrstvy. Potom takto pripravenými plátkami môžete zdobiť čokoľvek. Rovnako sa dajú vytvoriť aj farebné okrúhle plátky, ktorými zdobíte predmety. Bližšie návody na to, ako pracovať s Fimo hmotou sú voľne prístupné na stránke youtube. sk. Na záver nezabudnite dať svoje dielo do rúry na 30 minút, kde ho budete piecť pri teplote 110 °C.  

KAMENE A MUŠLE

Je lacná a nenáročná metóda na skrášlenie domova! Na najbližšej prechádzke po pláži, či lese sa môžete venovať nielen obdivovaniu prírody, ale i zberaniu materiálu na svoju najbližšiu tvorbu. Pýtate sa, ako sa dajú použiť obyčajné kamene na ozvláštnenie domova? Veľmi jednoducho! Pokiaľ máte radi jednoduchosť, vyberte si ľahko a efektne pôsobiace sklené nádoby plnené kameňom. Pokiaľ použijete nazbierané kamene, nezabudnite ich pred použitím dobre vyčistiť a poutierať. Náročnejším, ktorí sa rozhodli drahé kamene kúpiť v obchode, táto povinnosť opadá. Zbierajte predovšetkým menšie biele a šedé okruhliaky, ktoré krajšie vyniknú ako hranaté tmavé kamene. Z okrasných kameňov pekne vynikne ametyst, nebeský chalcedón, achát, či zemitý jaspis. Na prehriatie domova je vhodný slnečný kameň, jantár, či citrín. Ak máte kamene pripravené, naplňte nimi sklené, či keramické nádoby. Tieto nemusia byť rovnakého tvaru ani veľkosti. Popustite uzdu svojej fantázií. Striedajte farbene zladené vrstvy kameňov tak, aby vytvorili harmonický celok. Z mušlí je možné vytvoriť domáce zvonkohry, či dokonca mušľové závesy. Jediné, čo musíte spraviť je vyvŕtať v nich otvory, aby ste ich mohli zavesiť na priesvitné lanko, či povrázok a pripevniť na svoje miesto. Kamene a mušle sa dajú rovnako dobre použiť i na zdobenie črepníkov, na ktoré ich pripevníte pomocou sekundového lepidla. Je vhodnejšie použiť menšie kamene a mušle, ktoré budú lepšie držať prilepené, obzvlášť na menších okrúhlych črepníkoch.    

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu