Farby v obývačke

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
12. 11. 2020
Obývačka je dámou nášho domova a mala by mať svoj vlastný štýl. Dopomôcť k tomu môže aj farba, ktorou ju vymaľujete. Keďže v obývačke trávime väčšinu času, je vhodné byť dôsledný pri výbere farby a úroveň určitého experimentu a odvahy je tu žiaduca.

Farby v priestore vyjadrujú osobnosť jednotlivca, ale niekedy sú prispôsobené účelu daného priestoru. Ich vplyv na náladu a vytváranie príjemného prostredia, atmosféry a napokon ich psychologický vplyv na ľudskú bytosť je zvláštny. Farby majú okrem svojej estetickej hodnoty aj biologickú, psychologickú, sociálnu a kultúrnu hodnotu. Pomocou farieb môžeme v miestnosti vytvoriť mnoho vecí – môžeme vybudovať vhodné prostredie pre danú náladu, môžeme opticky zväčšiť miestnosť alebo ju zmenšiť.

V obývačke odtiene hnedej a sivej položia iste základ k neformálnosti, ale aj solídnosti a harmónie. Istou osvedčenou paletou je použitie ľahkých, nie sýtych, ovocných farieb v podobe marhuľovej, broskyňovej farby. Kto si potrpí na mladistvosť a určitú dramatičnosť, môže aplikovať v jednej miestnosti farby tmavé aj bledé, napr. jedna stena tlmenej tmavej zelenosivej farby, protiľahlá stena v jemnej broskyňovej.

Najvhodnejšími sú teplé farby

Oranžová – je vhodná na vytvorenie príjemnej klímy v obývačke, pretože povzbudzuje činnosť srdca, ale nemá vplyv na krvný tlak. Vyvoláva pocit tepla.

Červená povzbudzuje intelektuálnu aktivitu. Je to horúca a prenikavá farba, takže pôsobí na organizmus ako stimul

Opačné účinky má modrá farba. Upokojuje. Svetlomodrá umožňuje dobrú koncentráciu, ale môže ľahko prejsť do rojčivosti.

Hnedá na nás pôsobí pokojne, je materská a ochranná farba. Tmavšie odtiene pôsobia teplo, svetlejšie odtiene hnedej upokojujúco.

Zelená nám pomáha pri trávení, keď sa presunieme z jedálne do obývačky.

V jednej miestnosti dve farby úplne stačia. Väčšinou treba vyberať farby príbuzné. V malých miestnostiach by sa mali uprednostňovať svetlé odtiene farieb – vanilková, žltá, svetlomodrá a tmavé farby , aj napriek tomu, že pôsobia útulne (napr. bordová), sú vhodné len do veľkých priestorov.

Pri výbere farby nepodliehajte módnym trendom, nebudete predsa každý rok premaľovávať obývačku a vyberajte podľa vášho charakteru, želaní a konkrétneho priestoru.

Pre Senior Portál napísala
Lucia Benková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu