Ebenový nábytok - luxus?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
30. 12. 2020
Prečo si neurobiť radosť a nedopriať si aspoň trochu luxusu? Môže ním byť napríklad aj nejaký menší kúsok nábytku z ebenového dreva. Alebo aspoň malá ebenová soška.

Čo sa ebenu týka, ide o tvrdé a ťažké drevo čiernej farby s jemnou štruktúrou, ktoré pochádza z afrických trópov zo stromov rodu tomel čeľade ebenovitých. Najlepšie ebenové drevo sa údajne ťaží na Madagaskare.

Vďaka svojim vlastnostiam, čiže najmä tvrdosti, sa z neho najčastejšie vyrába nábytok, ale aj hudobné nástroje čí ozdobné predmety. Práca s ním však nie je až taká ľahká, práve preto, že ide o veľmi tvrdé a ťažké drevo. No aj napriek tomu nemožno povedať, že sa ťažko opracováva. Predmety z neho vyrobené môžu mať dokonca sklon k odštepovaniu. No aj tak je ebenové drevo so svojou charakteristickou, takmer až čiernou farbou, luxusným artiklom. A teda aj nábytok z neho.

Ebenový nábytok je skutočne krásny, ale dokonca ani na panovníckych dvoroch ho neradi videli, keď malo ísť o masívnejšie kúsky. Nielen preto, že bol a aj stále je dosť drahý, ale ako sme už spomínali, má tendencie k praskaniu a to najmä vo forme silnejších dosiek. No a to by bola naozaj hanba, keby nádherný masívny trón z ebenového dreva praskol pod kráľom práve počas dôležitej audiencie.

To by ste zrejme museli byť milionárom, keby ste si do celého bytu alebo domu chceli umiestniť ebenový nábytok. Ide naozaj o veľmi drahé kúsky. Väčšine ľudí úplne stačí, keď si vo svojom domove môžu na poličku dať malého ebenového sloníka, ktorý ich tiež nevyšiel až tak najlacnejšie.

Ale keby ste predsa patrili medzi „horných desaťtisíc“ a na peniaze až tak nepozeráte, skôr vás zaujíma elegancia, krása a štýl, najmä preto, že si to môžete dovoliť, rozhodne si nábytok z ebenu zaobstarajte. Ebenová posteľ, stôl, stoličky, to je jedno, veď ide zrejme o najluxusnejšie drevo na svete.

Na ebene je zvláštne a zaujímavé, že po opracovaní ani vlastne ako drevo nevyzerá. Môže skôr pripomínať plast alebo bakelit. Ale čo ho jednoznačne prezrádza, je jeho skutočne vysoká hmotnosť. Pripravte sa teda na to, že ak si domov takýto nábytok prinesiete, necháte ho na tom istom mieste celé roky, pretože vás jeho váha odradí od častejšej manipulácie a presúvania.

Ale ak o eben máte skutočný záujem, ale nepatríte medzi bohatých ľudí, nezúfajte. Výrobcovia vedia ebenové drevo veľmi vkusne zakomponovať do nábytku z iného dreva a eben použijú v rámci menších doplnkov, môže ísť napríklad o časti rámov alebo rôzne ozdoby.

Pre Senior Portál napísala
Michaela Ďurcová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu