DREVO JE MOJA POTRAVA, JE MI JEDNO, ŽE VÁM NIČÍM DOMOV

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
16. 10. 2020
Kúpili ste si nový nábytok, či ste si práve dali obložiť dom, či chalupu krásnym drevom? Viete, že drevo je lákavým domovom i pre mnohých parazitov, ktorí vám domové zariadenie dokážu ukážkovo znehodnotiť? Čo patrí k hlavným škodcom? Na čo si dať pozor a ako ich rozlíšiť? Dá sa drevokazom zabrániť v ich činnosti?

NAJČASTEJŠÍ ŠKODCI

Medzi najčastejšie sa objavujúcich príživníkov patria drevokazné huby, drevokazný hmyz a plesne. Každý jeden parazit je niečím charakteristický a vyžaduje určité vhodné životné podmienky. Tieto mu svojou neopatrnosťou, či neinformovanosťou môžete zabezpečiť i vy sami.

Drevokazný hmyz- zbystriť by ste mali pozornosť vtedy, ak zbadáte vo svojom drevenom obklade, podlahe, či nábytku život. Teda množstvo chodbičiek, ktoré sa neustále zväčšujú a pribúdajú. Hĺbia ich larvy hmyzu. Tieto sa ním živia. Poznáme viacero druhov drevokazného hmyzu. Dá sa rozdeliť podľa toho, kde organizmy prežívajú. Ak larvy dozrievajú pod kôrou stromu, označujú sa ako kôrovce, či pilorítky.. Ak však larvy dozrievajú v prasklinách, či trhlinách dreva, sú to červotoče, či tesáriky.  

Na to, aby sa váš nábytok  nestal ideálnym domovom pre drevokazný hmyz, musíte sa vyvarovať tomu, aby mal vysokú vlhkosť a teplotu.  

Drevokazné huby- najpravdepodobnejšie sa stretnete s Drevomorkou domácou. Je nebezpečná tým, že rastie veľmi rýchlo a pomerne jednoducho sa dokáže rozšíriť na veľkú plochu dreva. Deštruuje nábytok, ktorý sa stáva jemným a krehkým a ľahko sa láme. To, že drevo je napadnuté práve Drevomorkou spoznáte na základe bielych vlákien, ktoré postupne tmavnú a vytvárajú na dreve hnedý povlak. Drevomorka rovnako ako hmyz obľubuje teplo a vlhko. Vlhkosť nesmie dosahovať 20 %. Darí sa jej pri teplote nad 5 stupňov Celzia.

OCHRANA DREVA

Pokiaľ ste si istý tým, že s drevom niečo nie je v poriadku, nájdete v ňom vyvŕtané chodbičky, počujete v noci rozožieranie dreva parazitom, či nájdete pri postihnutom mieste drevené piliny, nastal čas konať.

Najjednoduchší a zvyčajný spôsob likvidácie škodca predstavujú insekticídy. Pokiaľ máte ložisko malého rozsahu, zvládnete ho ošetriť i sami. Ak je však deštrukcia veľká, je lepšie ju nechať na odborníka. Zvoliť môžete kontaktné insekticídy, ktoré škodcov zlikvidujú hneď ako s ním prídu do kontaktu, alebo menej škodlivé pomalé insekticídy. Tieto však škodcu zlikvidujú až v priebehu niekoľkých týždňov. Nie vždy sa podarí na prvý krát zničiť všetkých nevítaných návštevníkov, preto sa musíte zmieriť s tým, že je to proces, ktorý bude potrebné opakovať. Možno aj niekoľko rokov.

Rovnako je možné bojovať s hmyzom pomocou teploty. Pri tomto postupe budete drevo nahrievať na teplotu, pri ktorej hmyz uhynie. Predpokladá sa, že stačiť by malo 50-60 stupňov Celzia po dobu jednej hodiny. Nebezpečenstvom je, že aplikácia tepla môže poškodiť i samotné drevo. Ďalšou alternatívou likvidácie je použitie plynu- chlóru, kyanovodíka, či sírouhlíka. Tento spôsob boja si však vyžaduje odborníkov.

Na to, aby ste sa zbavili drevokaznej huby, je nutný pomerne komplikovaný zásah na dreve. Najskôr sa volí odstránenie poškodenej časti dreva a to až do okruhu približne 50 cm od poškodenia. Keď sa postihnutá časť vyreže, musí sa s ňou narábať opatrne, aby sa z nej pri manipulácii neuvoľňovali výtrusy a opätovne drevo nenakazili. Zvyšné drevo je potrebné natrieť impregnujúcim fungicídnym náterom a pravidelne ho kontrolovať.

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová

 

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu