Dekorácie, ktoré nie sú iba lapačom prachu

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
05. 11. 2020
Máte radi pekné veci, ktoré nie sú „iba“ krásne, ale i funkčné? Ako dekorácia vám postačia vonné sviečky alebo soľné lampy? Zostali vám zvyšky vypálených sviečok a uvažujete o tom, že by ste z nich spravili novú sviečku podľa svojich predstáv? Nechajte sa inšpirovať...

Vosk môžete zaliať v podstate do čohokoľvek. Poslúži vám na to sklenená nádoba, plastové tégliky, malé črepníky i škrupinka z oriešku. Na výrobu sviečok môžete okrem zvyškového vosku použiť granulovaný parafín, ktorý dostanete v drogérii alebo v obchodoch s domácimi potrebami. Pri výbere knôtu dajte pozor na jeho hrúbku, ktorú si vyberte podľa veľkosti nádoby, do ktorej budete sviečku odlievať. Do vosku môžete zaliať sušené ovocie, koreniny alebo čokoľvek, čo vás osloví natoľko, že si to budete vedieť predstaviť vo vašej sviečke.

Granulát alebo vosk, ktorý vám zvýšil zo starých sviečok nasypte do hrnca a roztavte ho na strednej teplote. Vosk nalejte do nádoby asi do výšky 2 cm. Odstrihnite knôt tak, aby bol asi o 15 cm dlhší ako výška nádoby, do ktorej odlievate sviečku. Na jeden koniec knôtu priviažte napr. kovovú maticu a druhý obmotajte k paličke. Do horúceho vosku dajte knôt s maticou a paličku položte cez okraj nádoby tak, aby bol knôt zvislý. Po obvode nádoby môžete do vosku zapichovať koreniny (napr. škoricu) alebo iné dekorácie, ktoré máte pripravené. Nalejte ďalšiu vrstvu vosku tak, aby ste prekryli vtlačené dekorácie. Ak ste ešte nedosiahli povrch nádoby, môžete dekorácie do vosku ďalej vrstviť. Ak chcete sviečku z nádoby po zaschnutí vosku uvoľniť, musíte jej povrch ohriať. Držte nádobu pod tečúcou horúcou vodou a sviečku pomaly ťahajte za knôt.

Sviečku môžete zdobiť i po obvode nádoby. Na vnútorné steny nádoby nalejte tenkú vrstvu vosku a vtlačte do neho napr. sušené ovocie, koreniny alebo rôzne koráliky či mušličky. Do stredu dajte knôt a zalejte celú nádobu voskom.

Zopár tipov:

  • Ak sa vám nepáči farba vosku, prifarbite ho tak, že spolu s ním rozpustíte farebnú pastelku požadovanej farby.
  • Každú farbu vosku rozpúšťajte v inej nádobe.
  • Voňavé sviečky získate, ak do rozpusteného vosku kvapnete pár  kvapiek vonného oleja.
  • Nezabudnite vosk prilievať do formy pomaly a po vrstvách.
  • Pri viacfarebných sviečkach sa uistite, že každá farebná vrstva je dostatočne uschnutá predtým, než na ňu nalejete ďalšiu.
  • Ak chcete vyrobiť gélovú sviečku, postupujte pri zahrievaní gélu podľa návodu na obale. Gél je totiž horľavina a zahrieva sa iba v nádobe, ktorá je uložená v ďalšej nádobe s vodou.
  • V géle sa vám budú tvoriť vzduchové bubliny. Aby ste obmedzili ich množstvo, nádobu, do ktorej budete gél zalievať, postavte do teplej vody.

Pre Senior Portál napísala
Veronika Pružinská

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu