Datľovník - najmenej náročná palma

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
30. 09. 2020
Datľovník je asi najznámejšou izbovou palmou. Na pestovanie je nenáročný, dorastá do úctyhodnej výšky až 6 metrov a ak ju chcete mať v interiéri, musíte rátať s tým, že bude potrebovať určitý priestor. Datľovník pochádza z Arabského polostrova a východnej Afriky. Môžeme ho však nájsť aj na Kanárskych ostrovoch, Laose, v strednej a južnej Amerike a na Madagaskare.

Datľovník je rastlina s perovito zloženými listami. Niektoré listy rastú vzpriamene, iné prevísajú. Súkvetia sa objavujú na starších rastlinách, v izbových podmienkach sú skôr výnimkou. Ak by vám na datľovníku, ktorý máte v miestnosti predsa len začal kvitnúť, nečakajte voňavé kvety. Kvety datľovníka sú bez vône a jeho plody sú malé a nevhodné na konzumáciu. V izbe datľovník dorastá do približne do výšky jedného metra. Táto rastlina vám bude skrášľovať miestnosť 5 až 7 rokov.

Starostlivosť o datľovník je jednoduchá. Ak ste sa rozhodli zaobstarať si datľovník, pri výbere rastliny dávajte pozor na jej rast. Poobzerajte sa po rastlinách, ktoré majú pekný vzrast a listy. Ak máte pocit, že palma rastie nerovnomerne, radšej ju nekupujte. Datľovník si môžete zabezpečiť kedykoľvek počas roka.

Datľovník umiestnený na chladnom mieste nepotrebuje veľa vody. V teplejšom a svetlejšom prostredí potrebuje výdatné zalievanie niekoľkokrát do týždňa. V lete je tiež vhodné prihnojovanie. Počas celého roka je nutné rastlinu rosiť. Mladé rastliny je vhodné umiestňovať do tieňa. Staršie rastliny môžete bez obáv nechať na priamom slnku, porastú vám aj tam. Datľovníku neprekážajú vysoké letné teploty, v zime mu postačí teplota okolo 4 – 8 stupňov celzia. Ak pestujete palmu v črepníku vonku, pri nočnej teplote pod 3 stupne celzia je vhodné umiestniť ju vo vnútri a nechať prezimovať. V lete je vhodné izbové datľovníky umiestniť vonku – na terase, v záhrade alebo na balkóne.

Datľovník presádzajte vždy na jar približne každé tri roky. Keď ho presadíte do čerstvej zeminy, môže sa stať, že prudko vyrastie do výšky. Ak máte pocit, že rastlina vyrastá z črepníka, môžete ju presadiť aj koncom leta. Presádzajte vždy do väčšieho črepníka. Ak chcete obmedziť ďalší rast palmy, môžete u starších rastlín pri presádzaní zastrihnutím upraviť korene.

Pri prehnojení, nadmernom zalievaní alebo silnom vysušení rastliny sa môžu objaviť hnedé listy a vädnúce okraje listov. Tieto listy je nutné odstrániť tesne nad zdravou časťou. Nerozvinuté listy môžu tiež vyzerať zvädnuto a nepekne, pretože sú hnedé, sú to však nové listy a takto prebieha ich normálny rast, takže takéto listy neodstraňujte.

Tento druh palmy vám najlepšie vynikne v lete na záhrade alebo terase. V interiéri na seba krásne upozorní, ak ju umiestnite do priestoru, v ktorom bude dominantná – buď bude stáť samostatne alebo spolu s inými, menšími rastlinami.

Ak nemáte skúsenosti s pestovaním paliem, ale chceli by ste si nejakú zaobstarať, datľovník je pre vás vhodná voľba. Veľa šťastia.

Pre Senior portál napísala
Veronika Pružinská

 

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu