Čo so starými sklenenými fľašami a pohármi?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
02. 12. 2020
Sklenené výrobky sú obľúbenou dekoráciou v mnohých domácnostiach. Aj sklenené fľaše a zaváraninové poháre sa môžu stať takouto dekoráciou. Stačí len vedieť, ako na to. Ak máte doma fľašu alebo pohár zaujímavého tvaru a uvažujete o tom, ako ich využiť na „ozdobu“, nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi riadkami.

Začiatočníci by mali začínať na skle, ktoré im nebude ľúto vyhodiť, v prípade, že by sa prvý pokus nepodaril. Veľmi vďačným artiklom je farba na sklo. Na trhu existuje niekoľko druhov takýchto farieb s podrobným návodom na použitie. Farby na sklo môžu byť na vodovej báze, takto namaľované sklo nie je treba vypaľovať. Ak chcete svoj výtvor na skle uchovať, je vhodné siahnuť po vypaľovacích farbách, ktoré sa po vypálení v rúre stávajú nezmývateľné. Ďalšou možnosťou sú zlupovacie farby. Skúsiť môžete aj špeciálne fixky určené na maľovanie skla. Jediné, čo potrebujete je trochu kreativity pri kreslení ornamentov a samotnom zdobení skla. Okrem farby môžete tiež skúsiť lepidlom nakresliť na sklo ornament a potom sklo posypať múkou, krupicou, rôznymi ozdobnými práškami alebo flitrami.

Ak nie ste natoľko výtvarne zdatný, aby ste si vytvárali vlastné ornamenty, môžete použiť predlohu, ktorú natriete farbou a otlačíte na sklo. Takto môžete otláčať napr. listy z rôznych rastlín.

Máte fľašu alebo pohár zaujímavého tvaru, ale na skle sú kazy? Nezúfajte, môžete ich oblepiť. Nastrihajte si napr. kúsky látky alebo ozdobného papiera a nalepte ich po obvode nádoby. Lepiť môžete súmerne alebo nesúmerne, ako sa vám páči. Tí, ktorí majú veľkú trpezlivosť môžu skúsiť oblepovať kúskami škrupiniek z vajíčka. Ďalším spôsobom ako vyzdobiť „staré“ sklo môže byť samolepiaca tapeta.

Spomenuli sme farby na sklo, fixky na sklo i lepenie rôznych materiálov. Do kategórie spôsobov zdobenia skla ale nesmieme zabudnúť zahrnúť spreje na sklo. V obchodoch možno zakúpiť špeciálny sprej so zaujímavým efektom ľadových kvetov, ktorý sa dá dosiahnuť striekaním na sklo. Tieto spreje sa môžu využiť na znepriehľadnenie skla v interiéry. Na skle vytvára efekt ľadovej námrazy. Sprej nie je trvalý, nános je možné odstrániť vodou a čistiacim prostriedkom, preto nie je vhodný do priestorov so zvýšenou vlhkosťou (kúpeľne a pod.) 

Niektoré nádoby vôbec nepotrebujú, aby sa ich povrch špeciálne upravoval. Sú zaujímavé také, aké sú a vašou úlohou je len využiť ich tak, aby boli peknou dekoráciou. Samotná náplň nádoby môže slúžiť ako dekorácia. Vytvorte niekoľko vrstiev rôznych materiálov a nádobu uzatvorte. Na takéto zdobenie sú vhodné napr. strukoviny, ryža, menšie druhy cestovín alebo kamienky, piesok či mušle.

Prichádza jar, ozdobte si sklenené fľaše alebo poháre jarnými motívmi a skrášlite si svoj domov. Nech vám okrem slnečných lúčov vonku, spevu vtákov a čoraz teplejšieho počasia dotvára jarnú atmosféru aj interiér vášho bytu či domu.

Pre Senior Portál napísala
Veronika Pružinská


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu