Chystáte sa grilovať v prírode?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
17. 03. 2021
Jarné počasie priamo nabáda k tomu, aby sme viac času trávili na čerstvom vzduchu. Prechádzky v prírode, práca v záhrade alebo okolo domu... Rodinné oslavy sa tiež môžu presunúť von. Stačí gril a poriadna party je na svete. Poradíme vám, ktorý gril je pre vás najvhodnejší.

Gril na drevené uhlie

Väčšina z ľudí kvôli atmosfére uprednostňuje grily na drevené uhlie. Pri kúpe takéhoto grilu dávajte pozor, aby komponenty grilu boli pevné a dobre povrchovo upravené. Dôležité je, aby bol stabilný. Poobzerajte sa po smaltovaných griloch alebo griloch z nerezovej ocele. Keď sa na gril pozriete, mal by na prvý pohľad byť ľahko udržiavateľný. Rozpáliť drevené uhlie alebo brikety môže byť hotovým umením. Ak si nie ste istí, ako na to, skúste uhlie alebo brikety podložiť novinovým papierom alebo kockou tuhého liehového zapaľovača. Nie je vhodné používať tekuté zapaľovače. Ak ich používate, nikdy ich nenalievajte na už tlejúce alebo horiace uhlie, ale vždy na vyhorené uhlie. Po zapálení je uhlie pripravené na grilovanie asi  po 25 minútach. Grilovať na uhlí alebo briketách? Závisí na vás. Drevené uhlie z kusového mäkkého dreva nie je veľmi vhodné ako zdroj paliva pri grilovaní. Jeho hlavnou nevýhodou je, že rýchlo horí a zostáva po ňom množstvo popola, ktorý sa môžu zachytiť na jedle. Tento druh paliva je lacný, ale pri dlhodobom používaní stojí viac. Drevené brikety zabezpečia rovnomernú distribúciu tepla, nezapáchajú ako drevené uhlie a horia oveľa dlhšie. Kvalitné brikety, ktoré zostali v grile, možno po uhasení použiť ešte raz.

Elektrický gril

Ak si nie ste istí, či by ste vedeli udržiavať správnu teplotu žeravého uhlia alebo vám vadí dym, ktorý sa pri grilovaní na drevenom uhlí objavuje? Skúste elektrický gril. Elektrické grily vyzerajú jednoducho. Vo vnútri je to však o čosi komplikovanejšie, a preto sa dodávajú už zostavené. Vyhnite sa elektrickým grilom , ktoré by ste si museli sami poskladať. Elektrický gril by mal mať teplomer na kontrolu teploty a kvalitnú vykurovaciu špirálu s vysokým výkonom. Elektrický gril s výkonom najmenej 2000W vám zabezpečí dostatočné prepečenie mäsa. Dbajte tiež na dobre tesniace veko na grile. Aj v tomto prípade sa poobzerajte po masívnom prevedení a kvalitnej úprave vonkajších plôch grilu.

Plynový gril

Vadí vám dym, ale na mieste, kde chcete grilovať nie je elektrina? Pre vás sú určené plynové grily. Ich obsluha je jednoduchá. Pri výbere dbajte na to, aby pomocou horákov bolo teplo rovnomerne rozvádzané po celej grilovacej ploche. Dobrý plynový gril by mal mať aspoň dva horáky s vlastným nastavením, aby ste teplotu mohli optimálne kontrolovať. Opäť platí, že najlepší gril je ten, ktorý má stabilitu, je masívny a vyrobený z nekorodujúceho materiálu.

Pec, gril i udiareň v jednom balení

Na trhu možno nájsť aj grily, ktoré sú pecou, grilom a udiarňou. Pri nižších teplotách fungujú ako udiareň a k pečeniu mäsa. Pri vysokých teplotách je z nich gril alebo pec.

Pre Senior Portál napísala
Veronika Pružinská

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu