Čas pre slnečníky

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
15. 02. 2021
Leto je už v plnom prúde a čo nás v ňom čaká? Jedna z tých ne/príjemnejších vecí je neúprosné slnko spaľujúce nás svojimi lúčmi. Lenže to by sme neboli ľudia, keby sme si aj s tým nevedeli poradiť. Tak sme vymysleli slnečník.

Aký si vybrať?

Je to klasika – na trhu je množstvo výrobkov a my nevieme, ktoré si vybrať, aby nám dobre slúžili. To platí aj o slnečníkoch. Ak majú napríklad poskytnúť tieň pre viac než dvoch ľudí, musí ich priemer dosahovať zhruba tri metre. 

K ich ovládaniu sa používa kľuka. Na trhu sa objavujú slnečníky s bočným závesom. Nosná tyč neprechádza stredom, ale je umiestnená mimo tienený priestor, čo prináša viac miesta chráneného pred slnkom. Tieto typy tiež lepšie odolávajú vetru. 

Sú farba a materiál dôležité?

Samozrejme. Pri výbere farby slnečníka nepozerajte len na váš vkus a poťahy nábytku. Čím je látka slnečníka tmavšia, tým viac tieňa poskytne. Na druhej strane sa ale pod tmavou strechou kumuluje väčšie množstvo tepla.  

Slnečníky sa vyrábajú z niekoľkých druhov textílií. Dôležité je, aby boli priedušné a jednoducho sa udržiavali. Je dobré si zapamätať, že slnečník chráni len pred slnkom, nie pred dažďom, aj keď také typy samozrejme existujú, čo sa však prejavuje aj na ich cene. Klasický slnečník sa odporúča za dažďa slnečník zložiť. Kostra slnečníka môže byť kovová, spravidla hliníková alebo drevená. Z domácich drevín sa využíva dub, z exotických napríklad teak. 

A keď chcem markízu?

Vyberať môžete i z niekoľkých typov markíz: Výsuvná je vhodná pre terasy, záhradné posedenie či reštauračné záhradky. Ideálna je i pre extrémne veľké plochy. Zvláštnym „poddruhom“ sú potom samostojné markízy. Nemontujú sa na fasádu, ale stoja na samostatnej konštrukcii. 

Sklopná markíza býva obľúbeným riešením pre užšie balkóny a lodžie. Kazetová markíza vďaka veľmi malej hĺbke kazety dokonale kopíruje zakončenie fasády domu. Špeciálne konštrukcie s dvoma širokými nástennými konzolami umožňujú nainštalovať markízu prakticky na každú stenu. 

Klasikou stále zostávajú výrobky so stredovou konštrukciou. Tiež preto, že patria k tým lacnejším. Ak potrebujete viac tieňu, aby zakryl jedálenský stôl, bazén, či detské preliezačky, zvoľte markízy. I tie sa vyrábajú v mnohých tvaroch, veľkostiach a variantoch. Oproti slnečníkom sa nelíšia len svojim rozmerom, ale tiež využitím. Zostávate pod nimi v suchu, i keď prší. 

Pre Senior Portál napísala
Michaela Ďurčová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu