Altánky

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
11. 11. 2020
Tieto ľahké otvorené stavby Vám pomôžu vytvoriť tieň nad miestami určenými na oddych , sú úkrytom pred nepriaznivým počasím a dotvárajú príjemnú atmosféru.

Altánok je vlastne taký malý domček štvorcového, kruhového, šesť - alebo osemuholníkového pôdorysu. Má jeden alebo dva vstupné otvory. V spodnej časti je uzavretý stenami, v hornej otvorený tak, aby zabezpečoval výhľad do okolia aj zo sediacej polohy. Namiesto okien sú otvory, často vybavené mriežkou.

Kam altánok umiestniť?

Veľmi dôležitý je správny výber miesta pre altánok, pretože ten sa stáva dominantou záhrady a intímnym zákutím. Najvhodnejšou voľbou je časť záhrady určená na odpočinok, odkiaľ je pekný výhľad a nás chráni pred nežiaducimi pohľadmi susedov. Čerešničkou na torte je blízkosť jazierka alebo záhradného grilu.

Aký materiál?

Konštrukcia a materiál altánka by mali byť zladené s okolím, čiže s domom, s ostatnými časťami  záhrady a rastlinami. Najčastejšie používaným materiálom je drevo. Predurčili ho k tomu ľahká dostupnosť a široké možnosti spracovania. Drevený altánok vyzerá v záhrade prirodzene a primerane. Ak chcete byť romantickejší, vyberte si kovový altánok. Typickým tvarom je oblúk a kruhový pôdorys. Ďalšou charakteristikou je kovový výplet, ktorý sa nedá dosiahnuť pri drevenej konštrukcii. Samozrejme k dispozícii sú aj iné materiály alebo kombinácie napr. mix textilu a kovovej kostry. Hitom je aj sklo.

Altánok môže byť voľne položený na trávniku alebo pevne zakotvený v zemi, so spevnenou podlahou či dlažbou. Najpôsobivejšou časťou altánka je strecha, ktorá môže byť kupolovitá alebo hranolovitá zašpicatená.

Bezprostrednej blízkosti altánu sa dobre uplatnia rôzne zaujímavé trvalky – skôr nižšie, aby nebránili vo výhľade, najlepšie dlhoveké a dlhokvitnúce, s voňavými, sýto sfarbenými kvetmi. Vhodné sú pakosty, funkie, rozchodníky, gypsomilky, zvončeky, rudbekie, floxy, a trvalky navodzujúce romantickú náladu (pivónie, náprstníky, orlíčky). Z drevín sú vhodné najmä v lete kvitnúce a listnaté druhy, napríklad hortenzie, nátržníky, ľubovník, levanduľa alebo tavoľníky . Exotický vzhľad altánu môžete podporiť napríklad subtropickými drevinami pestovanými v nádobách (durmany, fuksie a pod.).

Altánok si môžete dať zhotoviť na mieru aj firme. Spravia Vám ho z domácich aj exotických drevín. Na trhu je ponuka klasických altánkov, ale aj tých s nadčasovým designom. Ak sa o tieto „doplnky“ záhrady skutočne zaujímate, vyberte sa na niektorú z výstav a naberte inšpiráciu práve tam.

Pre Senior Portál napísala
Lucia Benková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu