Aký domáci maznáčik sa k vám hodí?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
23. 11. 2020
Chcete si kúpiť domáceho miláčika, no neviete sa rozhodnúť pre toho správneho? Aké zviera sa k vám hodí? Ktoré nebude narúšať váš zabehnutý životný rytmus a nebude vás svojimi potrebami obmedzovať? Pozrite sa na to, aké výhody a nevýhody majú vaši budúci členovia rodiny.

PES

Klasická voľba pokiaľ chcete mať zviera, ktoré vám mnohonásobne vráti všetko, čo do neho vložíte. Ak chcete domáceho miláčika, s ktorým sa budete môcť porozprávať, hrať, jašiť, je pre vás pes ideálna voľba. Tým, že si vyžaduje  prechádzky a aktivitu, budete mať zabezpečený i vy pravidelný pohyb. Pokiaľ bývate v rodinnom dome, bude si vás verne strážiť a na prípadné nebezpečenstvo vás upozorní brechotom. Psy sa dožívajú pomerne vysokého veku, preto myslite pri ich výbere na to, že si volíte spoločníka na najbližších desať či pätnásť rokov. Nevýhodou je, že pokiaľ máte psa v byte, budete ho musieť prísne naučiť pravidlám, ktoré musí dodržiavať. Vyhraďte mu priestor, v ktorom sa môže pohybovať. Ak mu raz povolíte, aby si ľahol na vašu posteľ, či gauč, vedzte, že už ho to tak ľahko neodnaučíte. Problém môže nastať vtedy, ak sa chystáte na dovolenku. Pes sa s vami bude lúčiť veľmi ťažko a musíte mu zabezpečiť náhradný domov- napríklad psí hotel.

MAČKA

Nie každý ju má rád. A nie každého má rada ona. Pozor na mačku, lebo tú neskrotíte. Mačka má svoj vlastný životný rytmus. Nebude vás poslúchať tak oddane ako pes a budete sa musieť zmieriť s tým, že si bude robiť, čo sama bude chcieť. Pokiaľ sa vám jej zvláštna osobnosť páči, neváhajte si ju zaobstarať. Je rovnako vhodná do bytu ako do rodinného domu. Výhodou je, že nie je na vás naviazaná tak, ako napríklad psy. Keď odídete na dovolenku, nemusíte sa báť, že by mačka ušla. Nepotrebuje vašu spoločnosť a program si spraví sama. Na chvíľu sa zatúla, ale opäť sa vráti. Mačku musíte len nechať slobodne existovať. Je rovnako vhodná k malým deťom ako aj k starším ľuďom. Mačka zbožňuje hladkanie, česanie, ako aj hru s človekom. Za jej výhodu možno považovať i to, že za rok spotrebuje len štvrtinu zo stravy psa. Dokáže váš dvor veľmi účinne zbaviť neželaných návštevníkov- myší, vtákov, čo ničia vašu úrodu. Svojim úlovkom sa príde, samozrejme, pochváliť.

RYBIČKY

Nemáte radi hluk a prehnaný ruch? Napriek tomu chcete vo svojom príbytku prichýliť nejaké zvieratko? Vyberte si pomerne nenáročné rybičky. Nemôžete sa s nimi síce hrať, ani ich hladkať, či naháňať, no aj tak vám dokážu niečo dať- pokoj. Ich pozorovanie je dobrým relaxačným rituálom.

ŠKREČKY, MORČATÁ, POTKANY

Tieto zvieratká sa hodia skôr k deťom, avšak by nemali byť v ich detských izbách. Je totiž známe, že hlodavce sa vo všeobecnosti rady hrajú práve v noci, kedy sa váš potomok oddáva nič nerušenému spánku. Je nevyhnutné, aby ste sa so škrečkom hrali, aby nestratil svoju socializáciu a nezačal hrýzť. To je potom dôvod, prečo ľudia škrečky len tak vypustia a oni uhynú. Morčatá sú trošku väčšie a z toho plynie, že je s nimi ľahšia manipulácia. Nehrozí, že by vaše dieťa nešťastnou náhodou spôsobilo zvieratku zranenie, či úhyn. Čo sa týka potkanov ako domácich maznáčikov, v poslednej dobe sa dosť rozšírili. Sú to energiou nabité zvieratká, ktoré si vytvoria k majiteľovi silné citové puto. Je možné ich cvičiť, keďže potkany ako jediné z rady hlodavcov sršia inteligenciou.

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu