Ako zariadiť detskú izbu?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
04. 12. 2020
Možno plánujete potomka. Možno len chcete zariadiť izbu, kde by mohli tráviť prázdniny, či čas po škole vaše vnúčatá. Alebo chcete zariadiť detskú izbu pre každý prípad hneď pri kúpe bytu, či domu. Na čo treba myslieť? Koľko priestoru dieťa potrebuje? Aký nábytok a farby vybrať?

KDE MÁ BYŤ

To, ktorá z izieb sa stane tou „detskou“ by malo záležať predovšetkým od veku dieťaťa. Pokiaľ sa jedná o bábätko, či dieťa predškolského veku a vy chcete aby malo samostatnú izbu, nevyberajte takú, ktorá bude od rodičovskej spálne príliš ďaleko. Vyberte hneď tú najbližšiu. Jednak preto, že v útlom veku budete počuť plač dieťaťa a môžete ho ísť kedykoľvek skontrolovať a tiež preto, že i deti mierne staršie chodia radi spávať k rodičom, či starým rodičom, ak sú u nich na prázdninách. Pokiaľ bude mať izbu blízko pri vás a nebude musieť pri nočnej ceste do rodičovskej spálne prekonávať schody, či väčšiu časť domu, bude to veľké plus. Nie je vhodné pre malé dieťa vyberať veľkú izbu. Dieťa ju nikdy celú nevyužije a práve malá izba so všetkými potrebnými vecami je tou správnou voľbou. Pokiaľ nebude mať dieťa všetky zábavky vo vlastnej izbe, prinúti ho to k pobytu na čerstvom vzduchu a hraniu sa v prírode.

Ak zariaďujete izbu pre dieťa školského veku, už to nemusí byť izba nutne pri rodičovskej spálni. Vyberte pokojne i izbu vzdialenejšiu. A ak má byť pre dieťa v pubertálnom období, zrejme aj ono samé si bude želať mať svoje kráľovstvo čo najďalej od vás.

ZARIADENIE

Medzi samozrejmé súčasti zariadenia patrí posteľ- mala by byť dostatočne tvrdá a zároveň pohodlná. Deti často vyžadujú namiesto postele gauč, na ktorom budú spávať. Treba si však uvedomiť, že tento sa pohodlnosťou posteli nevyrovná. Navyše nastáva ešte jeden problém. Posteľ má slúžiť výlučne na spánok a odpočinok. Na gauči však bude dieťa i jesť, učiť sa, posedávať a jeho organizmus prestane vnímať gauč ako miesto výlučne na odpočinok. Iste, je možné dieťaťu do izby umiestniť aj sofu, avšak iba za podmienky, že bude mať i svoju vlastnú posteľ.

Pre školopovinné deti je obzvlášť dôležité vytvoriť kútik na učenie. Písací stôl, pohodlné kreslo, či stolička, potrebný priestor pre odloženie písacích a školských pomôcok. Pokiaľ dieťaťu vytvoríte miesto špeciálne na učenie, bude to jeho organizmus rešpektovať, písanie úloh každý deň na jednom mieste podporí koncentráciu dieťaťa a uľahčí mu školské povinnosti. Zároveň dieťa naučíte správnej polohe na prácu- sedeniu za stolom.

Odkladací priestor a skrine sú dôležité preto, aby dieťa naučili, že veci na oblečenie majú svoje miesto, rovnako ako zošity a učebnice. Pre deti mladšieho veku vyberajte nižší nábytok, aby na svoje veci hravo dočiahli a vedeli sa v nich samé zorientovať.

Hrací kútik by mal byť súčasťou detskej izby predovšetkým tých najmenších detí, ktoré nemôžete pustiť samé von, na bicykel, či korčule. Takto bude dieťa zabavené hračkami vo vlastnej izbe a vy ho máte pod dohľadom. Vyhnite sa tomu, aby ste deťom do izby umiestňovali televíziu, či počítač. Nedokážu odolať pokušeniu presunúť sa za klávesnicu práve vtedy, keď sa treba učiť. Navyše sa tak vyhnete problému s pozeraním televízie do noci bez vášho vedomia.

IDEÁLNE FARBY

Určite tušíte, že pre deti sú vhodné predovšetkým pastelové. V útlejšom veku sú vhodné pre chlapcov modrá, či žltá, pre dievčatá ružová, či červenkastá. Takto im aj vlastná izba bude pripomínať ich identitu. Pokiaľ nechcete vyfarbiť celú izbu hravou farbou, pokojne zvoľte bielu a detskosť a hravosť môžete zabezpečiť farebnými posteľnými obliečkami, závesmi, kobercom, kvetináčmi, či vankúšikmi. Navyše takto budete môcť meniť farebnosť izby bleskurýchle- stačí prevliecť periny a kráľovstvo v inom šate je na svete.

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

lucie.c | 08. 05. 2011, 12:08

tak tak...hlavně pokud je dítě už starší, měl by být brán ohled na jeho přání a názory, viz. křiklavě růžové pokojíčky pro holčičky, co si nejraději hrajou s auty a lezou po stromech :D

Charrlie | 07. 05. 2011, 13:17

... asi neexistuje ideální rada, jak zařídit dětský pokoj... prostě každý podle svého uvážení... každému se líbí něco jiného...

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu