Ako vyhnať hlodavce z domu

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
03. 10. 2020
Ak bývate v dome, najmä v staršom, možno ste už mali aj vy problémy s myšami, potkanmi či ich príbuznými. Nie je veru práve najjednoduchšie vyhnať ich z domu. No nie je to nemožné.

Žijú s nami odnepamäti

Hlodavce patria k našim najbližším a najstálejším spolubývajúcim, žijú s nami a v našich obydliach snáď odjakživa. A presne od tej doby vymýšľame, ako ich prekabátiť a nadobro ich vyhnať z našich príbytkov. Niekedy im však my sami ponúkame možnosť bývania.

Hlodavce sa totiž radi vyskytujú v rôznych komorách, špajzách, šachtách, alebo na povale. Niekedy sa k nám dostanú aj kvôli nevyhovujúcim stavebným materiálom, to platí aj pre staršie paneláky, v ktorých múroch sa nachádza nejedna diera a priechody, ktoré napríklad taký potkan veľmi rád a ľahko využije.

Naša, takmer až nenávisť voči týmto tvorom nepramení ani tak z toho, že by sme im nedopriali trochu potravín z našich zásob, ale skôr z nášho odvekého strachu, že k nám prinesú nebezpečné choroby. A strach je to skutočne oprávnený, veď stačí sa len pozrieť do histórie na vinníka veľkých morových epidémií, čiže potkany.

Napríklad taký  kocúr v prípade myší nie je na zahodenie. Mačky majú totiž v popise práce naháňať a likvidovať myši, takže pokiaľ žijete v dome a tieto drobné hlodavce vám strpčujú život, pošlite na nich mačku. Nasmerujte ho najmä na suché miesta, ako je trebárs povala, šachta s potrubím alebo papierové škatule, pretože práve tu sa myši cítia ako doma.

Pokiaľ však ide o krysy, ktoré do domov vnikajú najčastejšie po odtokových rúrach či cez pivnice, s nimi by už aj taká mačka mala problémy. Preto tu musí nastúpiť ľudský rozum, ktorý hovorí, že najdôležitejšia je prevencia.

Ak nechceme, aby nám po dome pobehovali hoci aj úplne roztomilé myšičky, mali by sme spraviť nasledovné: nezahadzovať pozostatky jedla do toalety a ani na kompost v záhrade, uistiť sa, že všetky otvory a diery sú uzavreté a samozrejme po dome rozmiestniť pasce. Tu si však dávajte pozor, aby sa do nej nechytil váš domáci miláčik alebo nedajbože vaše dieťa.

Použite techniku

Dá sa však na to ísť aj inak. Existujú také „hračky“, ako odpudzovače hlodavcov, ktoré fungujú na základe vysielania ultrazvukových signálov, ktoré my ľudia síce nepočujeme, ale pre tieto zvieratká sú nesmierne nepríjemné. Tieto odpudzovače pre istotu automaticky menia svoj kmitočet, aby si hlodavec na ich zvuk nezvykol.

Pre Senior Portál napísala
Michaela Ďurcová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu