Ako si vybrať paplón

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
31. 07. 2020
Už sú preč tie časy, keď sme spávali pod veľkými duchnami, ktoré sa plnili perím a šili doma. Áno, mali svoje čaro, hriali a dobre sa udržiavali. Dnešná doba nám však ponúka paplóny a prikrývky z modernejších, ľahších a hlavne prateľných materiálov. Na trhu ich je mnoho druhov, viete však, ktorý je vhodný práve pre vás?

Ak sa rozhodnete kúpiť si nový paplón, musíte si ozrejmiť, aké sú vaše požiadavky. Na výber máte z prikrývok vyrobených z prírodných materiálov, plnené syntetickými materiálmi, ktoré sú vhodnejšie pre alergikov, ale taktiež vám dávajú na výber zo zimných paplónov, tenších na teplejšie obdobia či dokonca celoročné dvojvrstvové verzie. V čom sú ich výhody a nevýhody?

Paplóny z prírodných materiálov

Sú plnené perím a páperím, zväčša v pomere 80% ku 20%, záleží však od výrobcu. Perie pochádza zväčša z vodnej hydiny, je sterilizované a starostlivo vyberané. Napriek tomu, že perové paplóny patria ku zaužívanej tradícii, veľmi dobre udržiavajú teplo a ak sú kvalitne ušité, sú ľahké a vzdušné. Ich hlavnou nevýhodou je, že perie je známy alergén a takýto paplón môže škodiť alergikom. Navyše perové paplóny nemožno prať, ale nechávať čistiť v práčovniach odborníkmi.

Antialergické paplóny

Vyrábajú sa vrstvením jemných pavučín vyrobených z polyesterového dutého vlákna, ktoré nie je ďalej chemicky spevňované či upravované. Paplóny sa prešívajú na viac krát, sú ľahšie ako perové, pri tom však vykazujú skoro rovnaké termoizolačné vlastnosti. Nie sú prašné, dajú sa ľahko a jednoducho oprať aj v práčke doma. Ich nevýhodou je, že si musíte vybrať, či chcete teplejší, alebo tenší, keďže ich schopnosť udržiavať teplo závisí od počtu vrstiev polyesterového vlákna. Po čase ich výplň stráca nadýchanosť, zhustne a oťažie.

Paplóny z nanovlákna

Sú vyrobené z nanovlákien naukladaných na seba zašitých do bavlnenej periny, čo im dáva ľahkosť podobnú periu. Inak majú tie isté vlastnosti ako antialergické paplóny, taktiež sú hypoalergénne, antiroztočové a dobre udržiavajú teplo. Rovnako, ako perové vankúše, by sa nemali prať doma, ale nechať čistiť v čistiarniach.

Výhodou dnes ponúkaných paplónov sú aj rozmery, z ktorých si môžete vybrať. Klasickou veľkosťou, s ktorou sa dnes stretnete, je rozmer 200x150 cm. Ďalej sú predĺžené veľkosti 220x170cm, štvorcové rozmery 200x200cm, paplón na manželskú posteľ či detské paplóny v rozmeroch cca 135x90cm. Väčšina výrobcov však ponúka aj možnosť vyrobenia atypických rozmerov, záleží len na vašej voľbe a potrebe.

Taktiež je možnosť kúpi tzv. sezónnych paplónov. Zimné sú zväčša už od pohľadu hrubšie, no na váhe si väčší rozdiel nevšimnete. Rozdielom je počet vrstiev vlákna či peria, ktorým sú vyplnené. V zime perfektne hrejú, v teplejších mesiacoch sú však nepohodlné. Pre to ak v lete nechcete siahať len po ľahších dekách, trh vám ponúka aj „letné“ verzie paplónov, kde je navrstvenie vlákien menšie, sú vzdušnejšie a ľahšie. Ak ale máte v pláne kúpiť len jeden paplón na celý rok, aj tu sa vám núka viacero možností, preto odporúčam paplóny pred kúpou dobre prezrieť, aby ste zistili, či sú dostatočne hrubé a teplé, alebo siahnuť po zaujímavom riešení, ktorým sú dva paplóny suchým zipsom zlepené k sebe.

Nech už si vyberiete akýkoľvek paplón, dôležité je, aby sa vám pod ním dobre spalo, dostatočne hrial a priniesol vám sladké sny.

Pro Senior portál napsala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu