Ako si uľahčiť jarné upratovanie

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
03. 11. 2020
Slniečko začína hriať, cez deň je príjemne teplo oproti predchádzajúcim mesiacom, operence už tiež čvirikajú čím ďalej tým viac, na prechádzkach je možno viedieť čoraz viac mamičiek s deťmi i zaľúbencov...Neklamný znak toho, že jar je už predo dvermi. A s jarou okrem príjemných zážitkov prichádza aj nepríjemný pocit, že pred Veľkou Nocou treba dať domácnosť do poriadku. Ponúkame vám preto zopár rád, ktorými si upratovanie môžete uľahčiť.

Chrómové výrobky:

Najľahšie ich zbavíte nečistoty mäkkou špongiou alebo handričkou namočenou v teplej mydlovej vode. Nechajte uschnúť a vyleštite flanelom.

Uprášené knihy:

Prah z kníh zotrite prachovkou alebo inou suchou handrou. Lakované ani plastové obaly kníh neumývajte. Lakované väzby sa mohli začať krútiť a plastové by sa mohli jedna o druhú lepiť. Ak chcete oživiť koženú väzbu, pretrite ju vyšľahanou penou z vaječných bielkov.

Kožené výrobky a čalúnenie:

Čistite handričkou namočenou v teplom mlieku a vyleštite starším (niekoľkokrát praným) sametom. Ak chcete, aby sa povrch koženej sedačky leskol, potrite ho rozkrojenou cibuľou, nechajte zaschnúť a potom preleštite.

Obkladačky:

Ak chcete, aby sa vaše obkladačky leskli, skúste ich pretrieť bielou stranou citrónovej kôry. Nechajte zaschnúť a preleštite. Rovnaký efekt docielite, keď ich umyjete vodou zmiešanou s trochou liehu a po zaschnutí preleštíte.

Umývanie okien:

Ak umývate okná v chladnejšom počasí prípadne v mraze použite na umývanie roztok vlažnej vody so saponátom na riad a hrsťou kuchynskej soli. Okná sa vám nebudú rosiť.

Hrdza:

Hrdzu ľahko odstránite citrónovou šťavou.

Koberce:

Určite viete, že keď sa rozleje červené víno, treba škvrnu posypať soľou a nechať pôsobiť. Skúšali ste už ale poliať škvrnu bielym vínom? Biele víno vytiahne farbu. Pri praní škvŕn od červeného vína môžete skúsiť mlieko miesto vody.

Máte na koberci prilepenú žuvačku? V rodinách s malými deťmi celkom bežný jav. Žuvačku môžete z koberca odstrániť viacerými spôsobmi. Prvým je žuvačku zmraziť. Položte prilepenú žuvačku vreckom s ľadom a nechajte pôsobiť 15 – 20 minút. Potom žuvačku odstráňte príborovým nožom. Tento spôsob odstraňovania žuvačky je účinný aj keď vám zostane na topánke či na vlasoch. Ak nechcete žuvačku mraziť, môžete ju zahriať fénom. Keď je dostatočne zahriata pomocou igelitového vrecka ju odstráňte. V predaji sú tiež spreje na odstraňovanie žuvačiek, ktoré fungujú na podobnom princípe ako je mrazenie žuvačky.

Ak ste sa rozhodli upratovanie si nekomplikovať, dobrým pomocníkom vám bude určite tzv. švédska utierka, ktorou vyčistíte bez saponátu takmer všetko. Stačia vám dva kusy. Jeden môžete použiť na umývanie okien, dverí, nábytku i sanity. Druhý na utretie do sucha. A ak sa vám nechce upratovať vôbec, môžete si zabezpečiť ľudí, ktorí upracú za vás. Na trhu je dnes veľké množstvo firiem, ktoré ponúkajú upratovacie práce. Stačí si vybrať.

Pre Senior Portál napísala
Veronika Pružinská


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu