Ako na mozaiku?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
17. 02. 2021
Pokiaľ rozmýšľate nad tým, ako vyplniť svoj voľný čas a zároveň máte šikovné ruky a chuť tvoriť, pustite sa do mozaiky! Predpokladá sa, že vznikla už v dávnom Egypte a odvtedy fascinuje ľudí po celom svete. Chcete to skúsiť? Neviete ako na to? Ponúkame vám zopár užitočných rád a tipov.

Z ČOHO MÔŽU VZNIKAŤ UMELECKÉ DIELA

To, aký materiál na mozaiku použijete je len a len na vás. Pravda je taká, že dnes sú už možnosti pri výbere materiálu neobmedzené. Najjednoduchšie je zužitkovať staré, ale zato pekné riady, ktoré máte doma. Maľované taniere, či šálky vedia vyčariť krásne mozaikové vzory. Ďalšou výhodnou možnosťou je použiť na mozaiku to, čo nepotrebujete, prípadne ste našli v prírode- staré gombíky, súčasti bižutérie, korálky, mušle, okruhliaky nájdené v v lese, či záhrade, rozbité zrkadlá, či kachličky.  Pokiaľ ste sa rozhodli do svojich mozaikárskych diel aj čo to investovať, zamerajte sa na sklené tabule vyrábané priemyselne. Tieto sú v ponuke v najrôznejších farbách a vzoroch a pokiaľ sa nechcete namáhať ich štiepením, dostanete ich už aj narezané v určitých rozmeroch. Pomerne ľahko sa pracuje i s plastovými tabličkami, vytvárajú krásne trblietajúci sa obraz. Vhodnými materiálmi sú tiež smalty, ktoré sú klasickým mozaikárskym materiálom, glazúrovaná i neglazúrovaná keramika, či prírodný kameň- hlavne mramor a vápenec, ktoré sú dobre štiepateľné.

MOZAIKÁRSKE NÁSTROJE

Rezačka na sklo a lámacie kliešte - neodmysliteľný pomocníci pri práci. Rezačkou sklo narežete a kúsky skla následne vylamujete kliešťami.

Mozaikárske kliešte - sú určené na štiepanie všetkých materiálov, sú dostatočne odolné a pomerne presné.

Rezačka na obkladačky - výborná na delenie obkladačiek na menšie časti.

Štiepacie kliešte na sklo - vhodné na delenie sklených tabúľ o menšej hrúbke. Pokiaľ však chcete rezať veľké sklené tabule o väčšej hrúbke je vhodnejšie použiť rezačku na sklo a obkladačky. 

Kladivo - určite ho máte doma už teraz. Je ideálne na štiepenie kachličiek, či keramiky. Pred samotným štiepením, zabaľte materiál do starého textilu, aby ste predchádzali zraneniam.

ČO SA DÁ ZDOBIŤ MOZAIKOU?

Je vhodné začať obkladom malých plôch- nádob, pohárov, svietnikov, či tanierov. Postupne, keď sa v technike zdokonalíte,  nebojte obkladu veľkých mís, podnosov, záhradných dekorácií, prípadne i nábytku. Veľmi efektne pôsobí napríklad mozaikou zdobený záhradný stolík, či obrazy.

AKO POSTUPOVAŤ?

Prvoradé je premyslieť si motív, prípadne si ho i načrtnúť. Pokiaľ nebudete mozaiku robiť z vopred nasekaného materiálu a tento idete sami štiepiť, na náčrt si vyznačte ako by mali štiepané kúsky vyzerať a vzájomne do seba zapadať. Na obkladaný materiál postupne nanášajte špeciálne mozaikárske lepidlo a do neho vkladajte obkladací materiál. Keď budete hotoví, nechajte mozaiku 24 hodín odpočívať. Následne si zarobte škárovaciu hmotu. Rozmiešajte ju s vodou v pomere 1: 2,75, prípadne sa riaďte odporúčaním výrobcu. Hmotu nanášajte hustým štetcom na mozaiku. Kamienky potom očistite navlhčenou hubkou, či handričkou, kým sa nebudú lesknúť. Po hodine by mala byť hmota uschnutá.

TECHNIKY UKLADANIA KAMEŇOV

Existuje viacero spôsobov ako postupovať pri zdobení. Opus vermiculatum predstavuje ukladanie kameňov za sebou. Je vhodné používať pri ňom kamene rovnakej veľkosti. Opus incertum je technika vhodná predovšetkým pre začiatočníkov, pretože kamene môžu byť rôznej veľkosti a tvaru a nezáleží na tom, akým smerom ich ukladáte. Opus quadratum je osadzovanie kameňov rovnomerne tak, aby ich škárovacia hmota medzi štyrmi kameňmi rovnakej veľkosti vytvárala kríž. Opus tesselatum je technika, pri ktorej sú malé kamenné kocky ukladané nepravidelne a nevytvárajú tak jednoduchý obraz ako v predchádzajúcom prípade.

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu