V kanoe po Moravici, tak trochu iné cestovanie

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
19. 12. 2020
Blížite sa k jezu. Už z diaľky počujete to hučanie. A v duchu si hovoríte, že možno by ste mali radšej to kanoe preniesť po brehu. „Nie!“ rozkáže vám vaše odvážnejšie ja a nahlas začne opakovať, čo treba teraz robiť. „Pevne sa drž pádla! V žiadnom prípade sa nechytaj lode. A hlavne nezatváraj oči! Ak sa cvaknete, tak ťa vesta udrží nad vodou. Hlavne stále maj pri sebe pádlo. Aspoň jeden z vás by sa mal potom pokúsiť dostať loď k brehu, aby ste mohli vyliať vodu a znovu nasadnúť.“

Tak prebiehalo prvé splavovanie každého vodáka. Strach z prvého jezu, z prvého cvaknutia, ktoré určite príde. Ale dá sa prežiť, podobne ako ho prežili všetky tie tisícky vodákov, ktorý sa každý rok vydávajú na české ale aj zahraničné rieky, aby zas a znovu zažili tú nádheru pokojnej vody, burácajúcich jezov, prekrásnej prírody a milých ľudí.

Milovníci vody majú na výber množstvo slovenských či českých riek: Sázava, Otava, Vltava, Hron, Orava, Dunajec, Jihlávka či Moravica.

A je to práve Moravica, ktorá ponúka možnosť užiť si jej vody len pár krát do roka. To znamená, pomalým tempom precestovať za deň pár kilometrov, pokochať sa nádhernou okolitou prírodou a spoznať nových ľudí, ktorý nechali všetky starosti doma a prišli sa zabaviť a odreagovať sa. Nechať sa unášať prúdom, občas sa zabaviť v perejách alebo trochu rozpumpovať svoje srdce na jeze.

Na konci dňa nebude ani tak záležať na tom, koľko kilometrov ste zdolali, ako skôr na tom, akým spôsobítkom ste ich zdolali. Ten najlepší je s úsmevom a s dobrými kamarátmi, ktorý sa zabavia rovnako ako vy.

Odkiaľ? Kam?

Väčšina vodákov začína už nad Kružberkom, pokračujú cez Podhradie, Hradec nad Moravicou až do Branky. Každý si však môže vybrať vzdialenosť aká mu vyhovuje a tú splaviť. Poprípade si trasu rozdeliť na dva dni, čo je výhodná a lákavá možnosť najmä pre začiatočníkov a tých, ktorý neprišli na vodu zdolávať rýchlostné rekordy, ale užiť si voľný víkend.

Kedy sa môžeme tešiť na Moravicu?

V tomto roku, podobne ako po iné roky, bolo len pár možností dostať sa na Moravicu a byť si pri tom istý, že v koryte bude dostatok vody. A to práve v čase, keď je vypúšťaná voda z priehrady.

Termíny, ktoré sú už za nami a ktoré nám už nikto nevráti sú:

  • 23. – 24. 4. 2011 - Odomykanie Moravice, teda otvorenie a prvý zjazd Moravice v roku.

  • 21. – 22. 5. 2011 - Májová Moravica

Termíny, ktoré sa ešte dajú stihnúť:

  • 18. – 19. 6. 2011 - Letné kanoistické zjazdy

  • 25. – 31. 7. 2011 - Letné kanoistické zjazdy

  • 20. – 21. 8. 2011 - Letné kanoistické zjazdy

  • 10. – 11. 9. 2011 - Rozlúčenie sa s Moravicou, teda posledná tohtoročná príležitosť pre milovníkov vody.

Čo je na splavovaní riek také skvelé?

Pri splavovaní nejde o to podať hrdinské výkony, či zdolávať neprekonateľné prekážky (profesionálny kajakári by možno nesúhlasili), ale ide o to zabaviť sa s ľuďmi. A pokiaľ sa vám podarí „ukecať“ správnu partiu tak vám zaručujem, že sa na vodu budete vracať každý rok znovu a znovu.

Pre Senior Portál napísal
AL


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu