V kanoe po Moravici, tak trochu iné cestovanie
Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
Tak prebiehalo prvé splavovanie každého vodáka. Strach z prvého jezu, z prvého cvaknutia, ktoré určite príde. Ale dá sa prežiť, podobne ako ho prežili všetky tie tisícky vodákov, ktorý sa každý rok vydávajú na české ale aj zahraničné rieky, aby zas a znovu zažili tú nádheru pokojnej vody, burácajúcich jezov, prekrásnej prírody a milých ľudí.
Milovníci vody majú na výber množstvo slovenských či českých riek: Sázava, Otava, Vltava, Hron, Orava, Dunajec, Jihlávka či Moravica.
A je to práve Moravica, ktorá ponúka možnosť užiť si jej vody len pár krát do roka. To znamená, pomalým tempom precestovať za deň pár kilometrov, pokochať sa nádhernou okolitou prírodou a spoznať nových ľudí, ktorý nechali všetky starosti doma a prišli sa zabaviť a odreagovať sa. Nechať sa unášať prúdom, občas sa zabaviť v perejách alebo trochu rozpumpovať svoje srdce na jeze.
Na konci dňa nebude ani tak záležať na tom, koľko kilometrov ste zdolali, ako skôr na tom, akým spôsobítkom ste ich zdolali. Ten najlepší je s úsmevom a s dobrými kamarátmi, ktorý sa zabavia rovnako ako vy.
Odkiaľ? Kam?
Väčšina vodákov začína už nad Kružberkom, pokračujú cez Podhradie, Hradec nad Moravicou až do Branky. Každý si však môže vybrať vzdialenosť aká mu vyhovuje a tú splaviť. Poprípade si trasu rozdeliť na dva dni, čo je výhodná a lákavá možnosť najmä pre začiatočníkov a tých, ktorý neprišli na vodu zdolávať rýchlostné rekordy, ale užiť si voľný víkend.
Kedy sa môžeme tešiť na Moravicu?
V tomto roku, podobne ako po iné roky, bolo len pár možností dostať sa na Moravicu a byť si pri tom istý, že v koryte bude dostatok vody. A to práve v čase, keď je vypúšťaná voda z priehrady.
Termíny, ktoré sú už za nami a ktoré nám už nikto nevráti sú:
-
23. – 24. 4. 2011 - Odomykanie Moravice, teda otvorenie a prvý zjazd Moravice v roku.
-
21. – 22. 5. 2011 - Májová Moravica
Termíny, ktoré sa ešte dajú stihnúť:
-
18. – 19. 6. 2011 - Letné kanoistické zjazdy
-
25. – 31. 7. 2011 - Letné kanoistické zjazdy
-
20. – 21. 8. 2011 - Letné kanoistické zjazdy
-
10. – 11. 9. 2011 - Rozlúčenie sa s Moravicou, teda posledná tohtoročná príležitosť pre milovníkov vody.
Čo je na splavovaní riek také skvelé?
Pri splavovaní nejde o to podať hrdinské výkony, či zdolávať neprekonateľné prekážky (profesionálny kajakári by možno nesúhlasili), ale ide o to zabaviť sa s ľuďmi. A pokiaľ sa vám podarí „ukecať“ správnu partiu tak vám zaručujem, že sa na vodu budete vracať každý rok znovu a znovu.
Pre Senior Portál napísal
AL
Diskuze
Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.