V Austrálii u protinožcoch

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
19. 02. 2021
Medvedík koala, eukalyptové stromy, krajina protinožcov, tieto základné indície si mnohí Európania vybavia, keď sa hovorí o Autrálii. Najmenší svetadiel leží medzi Indickým a Tichým oceánom, situovaný je na južnej pologuli. Svetadiel pozostáva s pevniny, patrí k nemu aj Tasmánia s Novou Guineou.

Názov svetadielu pochádza z lat. terra australis, co znamená južná zem: Pomenovanie vystihuje lokalizáciu na južnej pologuli planéty Zem. Pevninu začalo osídľovať černošské obyvateľstvo ešte pred desať tisíc rokmi. Až do dvadsiatej storočia žilo domorodé obyvateľstvo na jednoduchej úrovni prvotnej spoločnosti.

Austrália predstavuje zvláštny kus Zeme, tvrí ju akoby nekonečná pevnina. Malý svetadiel nemá veľa pohorí, hornatejšia časť je východ. Najvyšší vrch Mount Kosciusko sa špĺha do výšky 2.230 metrov nad morom. Turistickou lahôdkou je veľký bradlový útes, na ktorom sa nachádzajú obdivuhodné koraly. Do Austrálie prichádzajú turisti počas celého roka. Pri návšteve oblastí v blízkosti rovníka je vhodné vyhnúť sa obdobiu od decembra do marca. V tom čase sú tam ortuť na teplomeri vystupuje príliš vysoko.

Austrálsky svetadiel je lákadlom pre vodných fajšmekrov. Na pobreží je populárne surfovanie, jachting. Pozor si však treba dávať na žraloky a jedovaté medúzy. Preto skôr ako sa vyberiete za vodným športom nechajte si poradiť, ktorá lokalita je bezpečná. Malebný svetadiel ponúka bázeň aj pre oči milovníkov prírody. V národnom parku Stirling Range môžu návštevníci obdivovať zvláštné endemity, a pestrú paletu rôznych druhov orchideí.

Mestá a ich klenoty

Sydney: Ak navštívíte toto mestečko určite navštívte budovu Opery a koncertnej siene. Krásne biele mušle sú najväčšiou pozoruhodnosťou tejto stavby. Budova je dielom dánskeho architekta Jorn Utzon. Mesto ponúka aj ďalšie klenoty: Prístavný most v tvare oceľového oblúku, Podmorské akvárium, Národné kultúrne centrum domorodcov.

Melbourne je mesto, ktoré vyniká skvostmi architektúry. V radnici Malvem sú ukryté pozoruhodné avantgardné sochy. Pri prehliadke mesto určite neprehliadnete Katedrálu sv. Patrika, Divadlo Princess, či Viktoriánske múzeum.

Austrália sa od iných svetadielov líši rastlinstvom a živočíšstvom. Iba na tom územi rastú eukalyptické rastliny. Svetadiel obývajú  endemity: Klokan (Kengura), skákajúce vačkovce si výlučne typické pre Austráliu. Domov tu má aj medvedíky koala, vombat, vačica, vtákopysk, ježura.

Raritou je mega dlhá dažďovka, žije na juhovýchode krajiny. Dosahuje dĺžku 80 centimetrov, ale dokáže narasť aj 3 metre. Týmito číslami si drží prvenstvo. Predstavte si rybačku s takouto veľkou návnadou. To by mohol byť celkom slušný adrenalín.

O čosi menej príjemne NAJ v živočíšnom rebríčku Austrálie si vybojovali smeteľne jedovaté  medúzy, sú najobávanejším tvorom krajiny. Ak sa vyberiete do Austrálie komunikačných bariér sa obávať nemusíte, dohovorite sa anglicky. Obyvatelia svetadielu sú podľa slov turistov veľmi priateľsky. Milo vás prekvapia úsmevy a pozdravy od neznámych ľudí na ulici.

Pre Senior Portál napísala
Viera Pastorková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu