Turistika neďaleko Bratislavy

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
08. 03. 2021
Radi by ste navštívili prírodu, ale momentálna situácia vám nedovoľuje vycestovať do našich krásnych hôr? Nemusíte hneď vešať hlavu, mnohokrát totižto ani netušíme, že tie najväčšie zaujímavosti máme, takpovediac, priamo pod oknami. Ak ste z Bratislavy a okolia, určite nevynechajte na svojej prechádzke zaujímavé miesta.

Doby dávne hneď nad mestom

Mestu najbližšia chránená prírodná rezervácia sa nachádza doslova len pár krokov od obytnej zóny a autobusovej zástavky. Väčšinou už na ňu zablúdia len školské výlety, ide pri tom o oblasť, kde rastú vzácne a chránené rastliny a žije mnoho druhov vtákov, ktoré by ste v meste hľadali len márne. Ide o masív Devínska Kobyla a známi piesočný Sandberg. Sandberg vznikol postupným ustupovaním morskej hladiny v praveku, kedy väčšinu nášho územia tvorilo obrovské more. Preto bolo v jeho okolí nájdených mnoho skamenelín či morských mušlí. Dnes je plný vtáctva, ktoré si v pieskovom povrchu našlo svoje hniezda a niektorých druhov motýľov. Ak sa vyberiete po chrbte Devínskej Kobyly k Sandbergu, vaša túra môže skončiť pri stredovekom hrade Devín. Spojíte tak nenáročnú turistickú prechádzku s už ľudskou historickou architektúrou.

Od Kamzíka ďalej

Spomínať ako možné miesto príjemnej túry Kamzík by bolo asi zbytočné. Pozná ho snáď každý, kto sa v Bratislave ocitol aspoň na pár dní a beztak až takmer k vrcholu vedie cesta a z druhej strany lanovka. Omnoho zaujímavejšie môže byť, čo je za Kamzíkom. V pohorí Malých Karpát, ktoré sa linú značnou časťou Západného Slovenska, počnúc od Bratislavy, sa nájdu turistické chodníky pre menej aj viac náročnejších. Pre tých, ktorí chcú nasať príjemnú atmosféru lesa, ale nezadýchať sa náročnými trasami, slúži lesopark, kde sa určite oplatí navštíviť náučný chodník a areál Kačín. Okrem príjemnej prechádzky sa na náučných tabulách dozviete čo – to o okolí, v ktorom sa nachádzate, môžete si oddýchnuť v niektorom z dvoch altánkoch a ak si so sebou vezmete malé deti, vrátiť sa môžete autobusom. Taktiež nenáročnou túrou, ale bez komfortu altánov, je okolie Rače. Trošku dlhší, ale za to nenáročný chodník vás povedie cez Malú Baňu, Zbojníčky, po Pánovej lúke, Bystrickom až cez Biely kríž.

Pre náročných

Ak vám jednoduchá vychádzková trasa nestačí a máte radi výzvy (a zároveň dobrú kondičku a cvik), skúste prejsť po chrbte celých Malých Karpát. Trasa začína na Kamzíku a končí až na Pezinskej babe. Cesta vám ponúkne krásny výhľad nie len na vzďaľujúcu sa Bratislavu, ale aj mnohé doliny, lúky a dedinky pod nimi. V okolí Pezinskej baby sa nachádza aj chatová a turistická oblasť, takže ak sa rozhodnete v cieli svojej cesty prespať a na druhý deň pokračovať po jednej z mnohých ďalších trás Malých Karpát, o ubytovanie núdza nebude. Zároveň podobných túr pre náročných je v okolí Bratislavy mnoho, ukážu vám ich v turistických centrách, alebo sú vyznačené v turistických mapách.

Urobiť si malú dovolenku neďaleko svojho domova je ale možné aj v ďalších kútoch Slovenska, nie len v Bratislave. Stačí sa len pozrieť a pobaliť si do ruksaku to najnevyhnutnejšie!

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu