Turecko - Pamukkale

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
01. 01. 2021
Ak sa chystáte v lete tráviť svoju dovolenku v Turecku, určite by ste nemali vynechať výlet do oblasti Pamukkale, kde sa nachádzajú liečivé termálne pramene, o ktorých je známe, že ten kto sa v nich okúpe, omladne o rezať rokov.

Pamukkale je turisticky atraktívne prírodné lokalita v Turecku. Nachádza sa asi 20 km od mesta Denizli, v tureckej provincii. Toto božsky krásne miesto je vlastne veľká travertínová hora, po ktorej steká vysoko mineralizovaná termálna voda bohatá na vápnik. Už 15 000 rokov sa vápnik usadzuje na skalných terasách a vytvára nádherné biele kaskády, pripomínajúce zamrznuté vodopády. Na úpätí hory Sal na stometrovom útese nad Pamukkale pramení termálny prameň, ktorý dosahuje teploty 36 až 38 stupňov. Najstaršie skalu Pamukkale tvorí kryštalický mramor, bridlice a kremenec. Krásne vytvorené jazierka boli donedávna prístupné na kúpanie pre turistov, no v súčasnosti už sú voľne prístupné termálne bazény len na vymedzených miestach. V tesnej blízkosti Pamukkale sa nachádza zrúcaniny antického mesta Hierapolis. Obe lokality boli v roku 1988 zapísané na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ešte nedávno boli travertínové terasy rozosiate po celom skalnom útvare. Bohužiaľ prišli hoteliéri, ktorí postavili mohutné hotelové komplexy, ktoré odčerpali vodu do svojich kúpeľov. Belostné terasy prišli o vodu a začali šednúť. Našťastie si to všimli ochranári, komplexy boli zbúrané a voda sa regulovane vracia na terasy.

Prístup k terasám je možný zo spodného vchodu, z malého mestečka alebo od vchodu vrchného. Každý si musí pred vstupom vyzuť topánky a pokračovať ďalej pešo. Taká masáž nôh v minerálnej vode, ktorá  steká po skale, rozhodne nie je nepríjemná.  Ak máte  po ruke plavky, môžete sa pridať ku kúpaniu v niektorom z umelých jazierok vytvorených pre tieto účely. Medzi nezabudnuteľné zážitky patrí pozorovanie západu slnka nad terasami s vodou. Tie sa nachádzajú trochu mimo trasy, po ktorých sa môžete prechádzať. Tu žiaľ kúpanie nie je možné, ochranári sa tu snažia o maximálne zachovanie pôvodného rázu krajiny.

A niečo málo k niekoľkokrát spomenutému antickému mestu Hierapolis. Rovnako ako Pamukkale dnes okúzluje nás, okúzlovalo tiež ľudí už v dávnych dobách antických. Takže tu bolo postavené kúpeľné mesto Hierapolis. Dnes z neho  prirodzene zostali len ruiny, ale určite zaujímavé. Nachádza sa tu krásny amfiteáter rímskeho typu, fantasticky zachovalá dláždená cesta či impozantná Byzantská brána. V tesnej blízkosti mesta sa nachádzajú i obrovské nekropole s mnohými typmi hrobov.

Pre Senior Portál napísala
Michaela Ďurcová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Charrlie | 07. 05. 2011, 13:13

... zajímavé místo... uvidíme, co naplánujeme za dovču ;-)

lucie.c | 06. 05. 2011, 17:27

Další z míst, které by jistě stála za návštěvu! ;)

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu