Thassos - zelený smaragd v Egejskom mori

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
24. 12. 2020
Názov ostrovu je pomenovaný podľa syna boha Poseidona, Thassosa, ktorý sa tu usadil, aby zachránil svoju sestru Európu alebo od slova „dásos“, čo znamená les.

Práve vďaka veľkému počtu hustých lesov a vlahy je tento ostrov považovaný za „zelený smaragd v Egejskom mori“. Nachádza sa v jeho najsevernejšej časti. Podobne ako v celom Grécku, aj tu prevláda typické stredomorské podnebie so suchým a horúcim subtropickým letom a vlhkou studenou zimou. Patrí k najnerozvinutejším lokalitám Grécka. Tradične sa tu pestujú olivy, tabak a vínna réva a na ostrove sa ťaží meď, zlato, biely mramor a polodrahokamy. Najväčším ťahúňom ekonomiky je určite cestovný ruch.

Nájdete tu krásne pláže, píniové lesy, olivové háje, mnoho historických pamiatok aj moderné obchody. Určite by sa vám nemalo stať, že predavač bude sledovať každý váš pohyb v obchode. Nie je to ich štýl. Pokojne si môžete prezerať hocičo aj dlhší čas bez toho aby vás upodozrievali z krádeže. Thassos je známy aj pre svoj bohatý nočný život. Kaviarničiek, taverničiek a reštaurácií je na každom kroku neúrekom. Gréci sú vo všeobecnosti veľmi priateľským, dôverčivým a pohostinným národom. Sami čašníci vás volajú aby ste práve ich poctili svojou návštevou. Vždy sa snažia so zákazníkom dohovoriť a čo najlepšie mu vyhovieť. Okrem tradičného thassoského vína a známeho gréckeho šalátu môžete ochutnať aj miestne špeciality ako vlašské orechy či figy naložené v sirupe, orechový likér s medom alebo ouzo.

Ostrov najlepšie spoznáte prostredníctvom fakultatívnych výletov. Vyberte sa na okružnú plavbu ľodou, vyskúšajte výlet na terénnych autách do stredu ostrova, navštívte kostolíky, kláštory, múzeá alebo sa poprechádzajte v hlavnom meste Limenas Thassos.

Hlavné mesto Limenas je vlastne múzeom pod šírym nebom. Môžete navštíviť archeologické múzeum, starobylé hradby, antické divadlo alebo sa len tak poprechádzať starobylou promenádou. Limenas je najrušnejšie miesto na ostrove a hlavným prístavom.

Nič pre padavky...

Vyššie spomínaný výlet na terénnych autách nie je nič pre slabšie povahy. Na túto divokú zábavu nazývanú Kastro Car treba fyzické zdatnosti a schopnosť spolupracovať v tíme. Od skorého rána do noci musia účastníci tohto výletu zvládnuť naozaj dosť.

Metaliabeach

Ak patríte k akčnejším typom, ale výlet terénnymi autami vás neláka, máte aj iné možnosti športovania na výber. Hlavne čo sa týka vodných športov. Stačí zavítať na známu pláž Metaliabeach, tam sa už o vás postarajú. V blízkosti sa nachádza prímorské letovisko Limenaria.

Najkrajšou plážou ostrova je však Golden beach tzv. Zlatá pláž, lemovaná borovicami. Vďaka tomuto sa Thassos nazýva aj ostrovom, kde sa borovice dotýkajú mora. Nachádza sa medzi dedinkami Skala Pogamios a Skala Panagias. Je vhodná pre všetky vekové kategórie.

Divoké králiky a zlaté bane

Zelený ostrov Kinira je útočiskom pre divokých králikov. Nachádzajú sa tu dve zlatisté pláže s priezračnou vodou. Krajšou je tá južnejšia, Paradise beach. Podľa Herodota v týchto miestach boli situované zlaté bane.

Pravý grécky večer zahŕňa kopec dobrého jedla, neobmedzenú konzumáciu vína, tanec, skvelú zábavu a veľa krásnych zážitkov. Presne ako návšteva Thassosu.

Pre Senior Portál napísala
Lucia Benková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu