Stonehenge

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
08. 11. 2020
Sú dovolenkové miesta, ktoré ľudí jednoducho uchvátia. Čím? Veľkým lákadlom je pekná príroda, krásne more, kvalitné hotely, bazény, či nedotknuté lesy a hory. Avšak na svete sú aj miesta, ktoré vám nedajú spávať ani dlho potom ako ich opustíte. Budete rozmýšľať nad tým, ako mohli vzniknúť, kto ich vybudoval, na čo slúžili… Sú to miesta, ktoré sú zahalené tajomstvom a nikto na Zemi vám o nich nevie poskytnúť stopercentne pravdivé informácie. Medzi záhady, nad ktorými si ľudstvo láme hlavu už od nepamäti patrí aj Stonehenge.

ČO JE STONEHENGE?

Je to megalitická stavba v južnom Anglicku. To, kedy vznikla je dones otázne a názory sa rôznia, najpravdepodobnejšie tomu tak bolo okolo roku 3000, na prelome doby kamennej a bronzovej. Je tvorená z obrovských kameňov usporiadaných do viacerých kruhov. Líšia sa svojou veľkosťou a uložením. Uprostred komplexu je priekopa, ktorú obklopuje kruh z päťdesiatichšiestich jám. Tieto sa podľa jedného z najvýznamnejších bádateľov volajú ako “Aubreyho jamy”. Nasledujú kruhy, tvorené z 29 a 30 jám ukrývajúce ľudské kosti a samotné známe kruhy tvorené  z obrovských monolitov.

NA ČO SLÚŽIL?

Predpokladalo sa, že Stonehenge slúžilo ako obrovské pohrebiskom. Dokonca aj to, že bolo vybudované ako pristávacia plocha pre mimozemšťanov. Musela byť dostatočne veľká, aby ju bolo vidieť aj z vesmíru. Niektorí zas tvrdia, že ho postavil sám diabol, aby sa mali ľudia nad čím zamýšľať. Najpravdepodobnejšie však je, že Stonehenge slúžil ako kalendár. Jednotlivé kamene sú rozostavané tak, že zodpovedajú pohybom slnka a mesiaca. Na základe takto získaných údajov potom ľudia vedeli, aké ročné obdobie práve je, kedy majú zberať, či sadiť úrodu. Dalo sa vypočítať aj to, kedy príde ďalšie zatmenie slnka a mesiaca. Na to, aby sa kamene dali takto presne rozostavať a poskytovali presné informácie o javoch odsledovaných z oblohy, bolo nutné zbierať poznatky po veľmi dlhú dobu. Mohli sa tradovať z generácie na generáciu a tak bol Stonegenhge neustálym vylepšovaním dokonalejší a presnejší.

KTO BOL STAVITEĽ?

Do úvahy pripadajú rôzne národy ako kelti, či mnísi druidi. Pravdepodobne ho však postavili ľudia v neolite. Títo už začali používať kovové nástroje a pomocou nich a lán mohli balvany zvíhať do veľkej výšky. Spisovateľ Geoffrey Monmouth v knihe menom História kráľov Británie tvrdí, že kamene z Írska preniesol do Wildshire čarodejník Merlin.  Pôvodne však monolity pochádzali z Afriky a na sever ich mali nosiť na svojich chrbtoch obri. Podľa iných teorií stavitelia neboli pozemského pôvodu. Zdá sa, že fantázia ľudí je naozaj bohatá a zrejme budeme počuť ešte mnoho úvah o tom, ako táto fascinujúca stavba vznikla, isté však je, že nikdy si jej pôvodom istí nebudeme.

STAVBA PREBIEHALA VO VIACERÝCH ETAPÁCH

Najskôr, okolo roku 3000 pnl, boli vyhĺbené Aubreyho diery a centrálna priekopa. Pôvodne však nemali slúžiť ako pohrebisko, ale boli súčasťou náboženských obradov. Predpokladá sa, že ľudské kosti sa do dier dostali neskôr. Po tejto etape ľudia Stonehenge opustili na viac ako 1000 rokov. V druhej fázy bolo na miesto záhady prinesených 82 modrých kameňov. Každý z nich váži približne 4 tony. Tretia fáza stavby začala okolo roku 2000 pnl. Počas nej kamene prinesené z Marlborough Downs pri Avebury vytvorili vonkajší kruh stavby a 5 kameňov bolo usporiadaných do tvaru podkovy symbolizujúcej mesiac vo vnútri Stonehenge. Toto len potvrdzuje pravý účel stavby- kruhy vytvorené z balvanov predstavujú slnko, podkova vo vnútri mesiac, je takmer isté, že stavba slúžila na mapovanie oblohy. Záverečná fáza budovania prebiehala po roku 1500 pnl.

ZÁHADNÉ KAMENE

Kamene, z ktorých Stonehenge pozostáva majú rôzny pôvod. Pochádzajú z pohoria blízko Wildshire, iné z pohoria Prescelly vo Wallese vzdialeného 200 km, sú aj také, ktoré prekonali cestu vzdialenú 250 km, kým sa dostali na terajšie miesto. Tieto sú z Milford Havenu. Najšokojúcejšie však je, že pri stavbe boli naozaj použité aj kamene z Írska. To, ako ľudia mohli premiestniť horniny vážiace desiatky ton na také obrovské vzdialenosti je dodnes nepochopiteľné. Proces prenesenia jedného kameňa mohol trvať až niekoľko rokov! Ľudia zrejme používali vlastné sily, lode, valce a laná.

UNESCO, SVETOVÉ DEDIČSTVO

Bol by hriech nezaradiť Stonhenge medzi tie najvzácnejšie miesta na Zemi. Stalo sa tak v roku 1986 na desiatom zasadnutí. Je neodškriepiteľné, že patrí medzi najzaujímavejšie a najzáhadnejšie stavby na Zemi, ktoré by mal každý aspoň raz za život vidieť. Tak čo? Dostali ste aj vy chuť objaviť jeho tajomstvo?

Pre Senior Portál napísala
Martina Halajová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Charrlie | 26. 01. 2011, 20:41

Stonhenge je krása, byla jsem tam a jela bych tam znova...

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu