Rozprávkové Bojnice

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
16. 01. 2020
Rieka Nitra preteká mnohými malebnými mestami Slovenska, jedno z nich však má svoje výrazne špecifické postavenie. Spája sa v ňom dlhá história, liečivé pramene a bohatá kultúra. Je to mesto, ktoré si nezameníte so žiadnym iným pre jeho typickú dominantu – zámok s výraznými vežami. Pokiaľ sa prechádzate jeho uličkami, cítite sa naraz v dobe minulej a zároveň súčasnej. Bojnice majú svojím návštevníkom skutočne čo ponúknuť!

Ako v rozprávke

Z Prievidze je to do Bojníc naozaj len krátka chvíľka. Že je to mesto živé, sa presvedčíte hneď po príjazde. Podhradie akoby naďalej žilo svojím životom a jediné, čo sa zmenilo, je modernejšia architektúra domov. Samozrejme len do chvíle, kedy sa dostanete do centra Bojníc. Historické upravené budovy, kaviarničky, čajovňa...Nemusíte mať presný cieľ, blúdenie historickým centrom vás isto očarí. Počas leta ulice ponúkajú aj rôzne formy zábavy, trhy a iné akcie.

Z námestia vás cesta bude privádzať popod zámok okolo kamenného múru, za ktorým sa nachádza jazero obkolesujúce skalu zámku. Kolo neho sa dostanete pred zámok, ale skôr, než sa vyberiete na prehliadku, nemôžete vynechať prechádzku zámockým parkom s jazierkom. Pri nej nadobudnete pocit, že ste sa vrátili do čias Mateja Korvína, kde vašu pozornosť neruší ruch áut či moderných priestorov.

Králi oblohy a zbrane

A ak sa vám pri prechádzke hradným parkom zazdá, že počujete hlásnika búchaním do bubnu zvolávať ľudí, nebude to len predstava! Takýmto originálnym spôsobom sa každý rok cez sezónu návštevníkom Bojníc prihovárajú členova sokoliarského klubu Aquila odetý v dobových kostýmoch. V rovnakom duchu predvedú svoje predstavenie, ktoré vytvárajú spolu so skupinou historického šermu Bojník. Šermiarske etudy z obdobia stredoveku vystriedajú impozantné operené zvieratá budiace rešpekt svojou presnosťou, dravosťou a vtipom. Sovy, sokoly či krkavce – všetci sa vám predvedú v plnej kráse ako praví králi oblohy vznášajúci sa nad zámkom.

V starej dobe

Zámok, pred ktorým sa nachádza staručká lipa, pod ktorou sedával ešte Matej Korvín, vás poteší dvoma dĺžkami prehliadok – Malým a veľkým okruhom. Oba vám poskytnú prehliadku po tých najkrajších zákutiach zámku, honosnými sálami, v ktorých sa dodnes konajú svadby, nádvorím, kriptou a na záver vás zavedú až pod hrad – priamo na dno zámočnej studne.

Interiér zámku sa podarilo zachovať do veľkej miery pôvodný, predstaví vám módne kusy nábytkov starej doby, róby, v ktorých chodili oblečení, množstvo dobových malieb a zariadenia. Milí pripravení lektori výklad obohatia o mnohé perličky a príhody k miestam či veciam, ktoré vás isto prekvapia a zaskočia. Zistíte, kam sa oplatí či neoplatí sadnúť, ktoré zrkadlo má aký vplyv, kde sa natáčala známa rozprávka Fantagiro či prečo plakal gróf Pálfi aj po smrti.

Bojnický zámok pre svojich návštevníkov pripravuje aj rôzne, zaujímavé a tematické prehliadky. Vo Vianočnom období vás poteší Vianočnou prehliadkou s množstvom vyzdobených stromčekov, na túto Veľkú noc zas chystá špeciálne Veľkonočné prehliadky zámkom. Známe sú najmä nočné prehliadky strašidiel, ktoré sú každoročnou udalosťou a v inej časti roka vás zas prevedú rozprávkami. Nech Bojnický zámok navštívite hocikoľko krát, vždy vás privíta niečim novým!

A čo trochu divočiny?

Bezprostredne pri vstupe do zámku sa nachádza aj veľká brána s nápisom ZOO. Práve ňou sa vchádza do pomerne rozsiahlej bojnickej zoologickej záhrady, ktorá má rozhodne čo ponúknuť. Exotické vtáctvo, pavilón opíc či hmyzu, akvária, terária, medvedí výbeh, zebry, pakone, antilopy, pávy či obrovské slony...To je len zlomok osadenstva Bojnickej zoologickej záhrady. Výlet v nej si naplánujte rozhodne na jeden samostatný deň, okrem zvierat totižto ponúka aj rôzne formy zábavy pre deti ale aj dospelých. Najmenší ocenia tzv. hladkaciu zoo, kde si môžu pobehať a pohladkať králiky, pozrieť prasiatka, nakŕmiť oslíka či ovečku. Bojnická zoologická záhrada patrí k najznámejším a najstarším na Slovensku. Bola otvorená práve 1. apríla pred 56 rokmi.

...a mnoho iného

Zámkom či zoologickou záhradou rozhodne návštevou Bojníc nekončite! V lete sa môžete osviežiť v bazénoch kúpaliska pri zámku, po celý rok zas navštíviť vychýrené Bojnické kúpele. Ak vás zaujíma omnoho vzdialenejšia minulosť, ako zámok, navštívte Hornonitrianský banský skanzen alebo Múzeum praveku Slovenska a jeho Prepoštskú jaskyňu, ktorá umožňuje aj nočné prehliadky za svetla faklí.

Nech už sa rozhodnete navštíviť rozprávkové Bojnice z akéhokoľvek dôvodu, máte si rozhodne z čoho vyberať. Pre turistov poskytujú obsiahle množstvo rôznych akcii, prehliadok či možnosti rekreácie. Stačí, ak ich aspoň raz navštívite a určite si ich zamilujete.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu