Pútnické miesta na Slovensku

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
26. 02. 2021
Miesta, kde sa zjavila Paná Mária, kostoly a kaplnky, ktoré majú zvláštne čaro sú cieľom mnohých kresťanov. Pravidlne sa usporiadavajú púte pri príležitosti významných sviatkoch a výročí.

Na hore Živčák

Farnosť Turzovka na hore Živčák sa stala jedným z najznámejších cieľov kresťanských púti. Okrem kresťanského duchu tam ľudí priťahuje aj krásna príroda. Stojí na rozhraní obci Turzovka, Korňa a Vysoká nad Kysucou, na severozápade Slovenska. Krásna  oblasť Beskýd a Javorníkov  susedí sPoľskom a Českom.

Údajne zjavenia Pannej Márie sa stali inšpiráciou pre postavenie Kaplnky Kráľovnej Pokoja. Turzovka patrí k najmladším pútnickým miestam, 40. výročie v roku 2005 sa nieslo v duchu jednoty západnej a východnej cirkvi. Jednotu stvárňuje aj socha Pannej Márie, ktorá je odetá podľa západnej cirkvi a na hlave má korunku podľa byzantkej tradície.

Mariánske pútnické miesta v horských panorámach sú bohaté na minerálne pramene, ktoým sa pripisujú liečivé účinky. Ich množstvo na hore Živčák ovpyvňuje zrážková činnosť.

Na horu Živčák smerujú kroky pútnikov počas celého roka, skupinové púte sa organizujú v apríli, v auguste a v októbri. Špeciálny celodenný program sa pripavuje v mesiaci máj, v mesiaci zasvätennom Pannej Márii.

Sedembolestnú Pannu Máriu vyhlásil v roku 1927 dekrét Sv.otca Pia za patrónku Slovenska. Našej patrónke je na Slovensku zasvätených 219 chrámov. Chrámom chrámov je svätyňa v Šastíne. Sv. Otec Pavol VI. povýšil svätyňu na baziliku menšiu (Basilica Minor) v r. 1964. K bazile patrí aj  neskorobarokový kláštor a súsošie Najsvätejšej Trojice

Pútnici prichádzajú do Šaštína počas celého roka, no najvýznamnejší dátum je 15. septembra, ked sa  na sviatok Sedembolestnej Panny Márie patrónky Slovenska koná národná púť. Tento deň je zároveň aj  štátnym sviatkom Slovenskej republiky.

Vo východných končinách Slovenskej republiky patrí k najznámejším pútnickým miestam obec Gaboltov. Nachádza sa v oblasti horného Šariša, v okrese Bardejov.

Pútnici zo Slovenska aj zo zahraničia si každoročne 16.júla prichádzajú uctiť Preblahoslavenú Pann Máriu Karmelskú.  Tradícia pramení od rehole Karmelitánok. Údajne sa predstavenému rehole Šimonovi Stockovi 16.júla 1251 zjavila Panna Mária, na znak ochrany a pomoci mu venovala škapuliar.

Na pútnickom mieste je postavená kaplnka a týčia sa tam majestátne kríže s Kristom a dvoma lotrami. Prvú nedeľu v mesiaci august prichádzajú na pútnicke miesto rómovia. Rómska púť ma svojich priznivcom na Slovensku aj za jeho hranicami.

Ľutina, najväčšia pútnická svätyňa gregokatolíkov leží v okrese Bardejov na úpäti Čerhovského pohoria. Tradícia putovania do Ľutiny sa zrodila v roku 1851, keď sa sv. Mikuláš zjavil istej meštianke a daroval jej ikonu Bohorodičky. V  19. storočí potvrdil pápež Pius IX. ľutinskú hôrku ako miesto pre získanie odpustkov. Začalo sa s výstavbou kaplnka Usnutia Pannej Márie. Kedysi na pútnickej húrke stal jedinečný drevený chrám, dnes pútnici prichádzajú do novšieho kamenného chrámu.

Gregokalolícky sviatok usnutia Pannej Márie slávia rimokatolíci ako sviatok Nanebovzatia Pannej Márie, v kalendári ho nájdeme 15.augusta.

Sviatok slovanských vierozvastov privádza pútnikov 5.júla na Nitrianskú kalváriu. Pútnocký kostol Matky Božej je cieľom veriacich aj 15. augusta pri príležitosti sviatku Nanebovzatia Pannej Márie. Skvostom Kalvárie je súsošie Ukrižovania s dvanástimi kaplnakami, ktoré symbolizujú zastavenia krížovej cesty.

Každé pútnické miesto je poznačené výnimočnou udalosť zjavenia. Zjavenie s avedeckým nedá dokázať, ani podložiť viditeľnými hmatateľnými predmetmi. To čo tisíce pútnikov spája a privádza na tajuplné miesta je viera. 

Pre Senior Portál napísala
Viera Pastorková

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu