Podnesterská republika

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
06. 06. 2020
Podnestersko, krajina s názvom Podnesterská republika, je formálne medzinárodne neuznávaný, ale inak fakticky samostatný štát vyhlásený začiatkom roku 1992 v Moldavsku. Došlo k tomu na území obývaným ruským obyvateľstvom na ľavom brehu rieky Dnester. Z pohľadu Moldavska sa však nejedná o samostatné územie, ale o región Moldavska pod názvom Podnesterská moldavská republika (PMR). Má rozlohu 4 163 km² a 555 500 obyvateľov.

Ako to vidí Matúš – cestovateľ, ktorý Podnesterskom prechádzal?

Spali sme v autobuse, cestou z Odessy do Kišineva, hlavného mesta Moldavska. Neviem, koľko bolo hodín, len si pamätám, že ma zrazu niekto zobudil a prikázal, aby sme šli von. Schmatol som svoju tašku a vybehol z ostatnými cestujúcimi pred autobus. Vonku bola tma a chladno. Šofér otvoril batožinový priestor a všetci sme si vzali tašky a batohy. Hodil som si ten svoj na chrbát a zo zalepenými očami sme s Janom, kamarátom, s ktorým sme spolu cestovali, nasledovali ostatných do odbavovacej miestnosti.

Po kontrole batožiny si nás zavolal jeden colník, vraj ako cudzinci sme povinný vypísať ešte nejaké papiere. Deklarácie. Zavreli nás do vedľajšej miestnosti s perom a dvoma formulármi a začali sme vypisovať. Údaje typu koľko máme zo sebou peňazí, čo cenné nesieme, aké máme zo sebou drogy a či sme niekde hľadaní. (Som zvedavý, či sa im niekto prizná, ak áno.)

Všetci už boli odbavení, len s nami sa to akosi naťahovalo, formuláre stále neboli dostatočne vypísané a colníci boli nervózni, že ak si nepohneme tak nechajú autobus odísť.   Nakoniec sme im tie deklarácie odovzdali a chceli ísť, ale oni sa len usmiali a povedali, že ešte musíme zaplatiť dvadsať euro.    

Nezávislý štát?

Nezávislosť Podnesterska do tejto chvíle neuznal žiaden štát či medzinárodná organizácia. V zime na prelome rokov 1991 a 1992 prebehla blesková vojna medzi moldavskou armádou a podnesterskými ozbrojenými silami, ktoré boli podporované sovietskou 14. armádou, umiestnenou v Podnestersku. Vojna sa však skončila na mŕtvom bode, keďže moldavská armáda nebola dosť silná a vybavená na to, aby dokázala poraziť podnesterské ozbrojené skupiny.

V Tiraspole, hlavnom meste Podnesterska, existuje vláda, mnohými považovaná za diktatúru. Vláda z Tiraspolu si vytvorila v Podnestersku vlastný štát, ktorý má prakticky všetko od polície a súdov cez vlastnú menu až po armádu, ktorá je zárukou nedotknutosti podnesterského územia. Podnesterská vláda je však úzko spätá s organizovaným zločinom.

Problémy neskončili so vstupom do krajiny

Nasadli sme do autobusu a pokračovali v ceste. Netrvalo dlho a premohol ma spánok. A netrvalo dlho a opäť ma niekto vyrušil a nútil ma vystúpiť. Stál nado mnou Jano a hovoril mi niečo o ďalších hraniciach. Unavený som sa vytrepal z autobusu. Nejaký colník, čo pôsobil dosť nadutým a sebavedomím dojmom nás zavolal do strážnice a povedal, že nemáme v poriadku papiere. Vraj máme mať zo sebou deklarácie. Povedali sme, že sme ich vypisovali, ale on trval na tom, že ich musíme mať zo sebou a nepomáhala ani obrana, že nám ich vzali a nikto nám nepovedal, že ich potrebujeme.

Nakoniec sa ukázalo, že colník, ktorý tam bol zrejme najvyššie šarža, je predsa len chlapík a povedal, že privrie oko, ak mu každý dáme po päťdesiat euro. V tej chvíli som si naplno uvedomil, že odtiaľto sa dostaneme, len ak nás o všetko oberú. Jano, keďže vie dobre po rusky, sa pustil do vyjednávania. Trval na tom, že už platiť nebudeme.

Colník nás vzal von. Mňa postavil pri hlavnú budovu a s Janom vošli dnu. Neviem, ako dlho trvalo, kým skorumpovaný colník znovu vyšiel. Zašiel za šoférom, ktorý už nervózne prešľapoval a povedal mu, že môže odísť. Ten neváhal a už ho nebolo.

Ja som ďalej mrzol vonku a čakal, ako dopadne Janove vyjednávanie s colníkom - veliteľom.  Ten bol však neoblomný. Trval na tom, že ak nezaplatíme zavolá na nás políciu a z basy sa vyhrabeme až v marci. Človek si hovorí, že nespravil nič zlé a tak dlho to trvať nemôže. Ale v tej zime, tme a nevyspatý si človek nepripadá tak silný. A keď som si predstavil, že tento štát teoreticky neexistuje a nejaké diplomatické ťahanice by sa možno ani nezačali, tak mi nebolo všetko jedno.

Jano nakoniec po hodinovej výmene názorov vyhádal zníženie úplatku. Colník keď videl, že nemáme už veľa peňazí, tak nejakým zvláštnym vzorcom vyrátal percentá z toho, čo sme mali a chcel päťdesiat šesť euro s tým, že nám vraj dá nové deklarácie. Zaplatili sme a s dokumentmi a s trochu pokazenou náladou sme sa vydali na moldavskú časť hranice.

Pre Senior Portál napísal
AL


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu