Nastúpte si

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
17. 02. 2021
Cestovanie patrí ku koníčkom mnohých ľudí. Spoznávanie nových miest, kultúr iných národov, alebo niekedy len únik od každodennej reality do cudzích zemí.
Dôvodov na cestovanie sa nájde aj hneď za tucet, nájsť finančné prostriedky býva občas problematickejšie.

Cestovné kancelárie ponúkajú zvýhodnené dovolenky pri predčasnom nákupe pod značkou „first minute“, naopak ak sa s kúpou dovolenky neponáhľate, dokážete sa zbaliť a vycestovať aj v priebehu pár hodín môžete cestovať s výhodou „last minute“. Niektorí zbehlí cestovatelia majú však ekonomickejšie grify, cestujú na vlastnú päsť a šetria na cestovnom so zdvihnutým palcom a tabuľkou, ktorá prezrádza cieľ cesty.

Stopovanie si neraz vyžaduje poriadku dávku trpezlivosti, a samozrejme aj odvahu. Najrozumnejšie je nikdy nestopovať sólo, s parťákom ste silnejší a vodič si dôslednejšie rozmyslí nekalé úmysly. Neodporúča sa stopovať viac ako dvom ľuďom, ak cestujete stopom väčšia partia efektívnejšie je rozdeliť sa do viacerých skupín.

Aj na cestách platí zásada, kto skôr príde, ten skôr berie. V stopárskej praxi to znamená, že ak na vašom stopárskom mieste už niekto stojí musíte sa zaradiť za neho. Stojí sa v rade, podobne ako na stanici na lístky. Aby vás ste nemali problémy s policajtmi, vyhnite sa miestam, kde je stopovanie zakázané.

Na Slovensku sa nesmie stopovať na diaľniciach a na dvojprúdových cestách. Vo väčšine európskych krajín platí zákaz stopovania na diaľniciach. Všetko prináša so sebou plusy aj mínusy, stopovanie nie je výnimkou. Najvýraznejšou zápornou stránkou je riziko, že na prvý pohľad ochotný a pochodový vodič sa môže nakoniec ukázať v odvrátenom svetle. Hlavne sólo stopárky sa môžu stať obeťou násilia.

Vytvoriť si pri cestovaní vopred časový harmonogram, kedy a kam chceme docestovať, by pri stopovani nemuselo vyjsť. Cestovanie takouto formou je časovo veľmi náročné, niekedy sú čakanie na okrajoch ciest dlhšie ako samotná cesta. V šťastné dni si šikovní stopári nájdu odvoz aj do dvadsiatich minút. Pravdou je, že vzduch na okraji ciest nie je najpríjemnejší, výfukové plyny z áut sú ďalším úskalím, s ktorým sa cestovatelia musia popasovat.

Napriek negatívom je stopovanie jeden z najzaujímavejších a naj-dobrodružnejších spôsobov cestovanie. Pri trasách ktoré prekračujú stovky kilometrov si cestu môžete rozdeliť na niekoľko úsekov. A tak namiesto jednej dlhej nudnej cesty vlakom, alebo autobusom zažijete pestrú cestu. Vystriedate niekoľko áut a popritom spoznáte nových zaujímavých ľudí.

Pri cestovaní do vzdialených európskych miest sa neodporúča písať cieľ jazdy, je len malá pravdepodobnosť, že okolo vás prefrčí niekto kto má namerané do Londýna, Paríža a iných metropol. Takýto nápis na stopárskej tabuli by v našich geografických šírkach pôsobil trošku komicky. Lepšie je premyslene zaznačiť na tabuľu najbližšie veľké mesto, a odtiaľ sa môžete postupne posúvať ďalej.

Ak stopujete krásny slnečný deň popri čakaní na odvoz môžete chytať bronz. Vodiči pri riešení dilemy ZASTAVÍM-NEZASTAVÍM dávajú veľkú váhu na prvý dojem. Väčšiu šancu zastaviť auto majú dievčatá. Každý, kto sa postaví na okraj cesty s zdvihnutým palcom musí pôsobiť slušne a upravene. Na škodu určite nie je úsmev na tvári. Pri výbere oblečenia je lepšie nahodiť sa do svetlých farieb, aby ste na okraji vozovky výrazne svietili.

Zanedbateľná nie je ani tabuľka, tmavý ostranbaný kartón, na ktorom sa písmena strácajú dobre nezapôsobí. Lepšie je dať prednosť bielemu papieru, kde bude nápis s cieľom jazdy viditeľne žiariť.

Azda tou najkrajšou odmenou pre stopárov je, keď na nich zažmurká svetlo auta a vodič ich pozve na palubu.

Pre Senior Portál napísala
Viera Pastrorková

 


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu