Na túre pri Nitre

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
06. 01. 2021
Mesto Nitra ukrýva v sebe mnoho miest, ktoré stojí za to vidieť. Synagóga, hrad, či galéria sú len zlomok z nich. Čo je ale ďalej od mesta pod Zoborom, ak sa chcete vybrať do prírody? Rozhodne si máte z čoho vybrať, stačí sa len informovať na námestí v turistickom centre!

Najjasnejšia túra

Aké by to bolo byť v Nitre, meste pod Zoborom a samotný Zobor nenavštíviť? Túra, označená ako nenáročná, vás pomocou značiek zavedie od posledného domu Nitry, neďaleko ktorého bol kedysi vchod na už minulú lanovú dráhu, až na samotný vrchol. Turistický chodník končí priamo pri vysielači a pri koncovej stanici lanovky. Na prvý pohľad vás síce uvíta rozpadnutá budova lanovky a satelitmi oblepený rádiový vysielač, na pohľad druhý máte ale celú Nitru ako na dlani. V dobrej viditeľnosti uvidíte aj vzdialenejšie Nové zámky, Šaľu a z časti aj Hlohovec.

Túra, síce nenáročná, má viacero strmých prevýšení, preto by ste mali myslieť na pevnú obuv. V konečnom dôsledku ju ale zvládnu aj deti. Nahor pôjdete okolo dvoch hodín, dole je to výrazne nižšie. Cesta vedie zmiešaným lesom tvoreným prevažne listnatými bukmi a vŕbami a popri nej natrafíte na niekoľko odpočívadiel a informačných tabuli o mieste, kde sa práve nachádzate.

Blízko aj ďaleko zároveň

Ak sa na túru do takej ďalekej prírody necítite, nechajte sa vyviezť niektorým z autobusov nitrianskej MHD na konečnú zástavku Liečebný ústav. Odtiaľ vedie niekoľko vychádzkových chodníkov z druhej strany Zobora, z ktorých ani jeden nie je prehnane náročný. Väčšina domácich ich využíva ako prechádzkové miesta v lone prírody, nájdete tu aj cyklistov a niekoľko upravených miest na rodinné opekanie. Takéto miesta sú vybavené jedným stolom s dvoma lavicami, kameňmi vyloženým ohniskom a ďalšími lavičkami okolo nich. O drevo núdza rozhodne nie je a taktiež si sem môžete vziať aj domácich miláčikov. Keď vás pobyt v lesíku omrzí, autobus vás bez väčších problémov odvezie naspäť do mesta.

A trošku ďalej...

Kam sa vybrať ďalej sú hneď dve možnosti. Prvá, ak vyjdete hore na Zobor, je pokračovať ďalej po hrebeni na niekoľkohodinovú túru smerujúcu ďalej až k Hornej Nitre. Rátajte ale s tým, že na jej konci budete potrebovať nájsť si ubytovanie a jednu noc sa zdržať. Taktiež je to túra patriaca k tým náročnejším, najmä pre svoju dĺžku, preto myslite na svoje sily a nepreceňujte sa.

Pár kilometrov od Nitry sa nachádza malá obec Jelenec. V jej okolí je aj chatová osada a niekoľko ubytovní, čo ju však robí zaujímavým pre turistu z Nitry, je zrúcanina hradu Gýmeš. Hrad Gýmeš pochádza z polovice stredoveku, pravdepodobne z 13. storočia. Dodnes sa zachovali len niektoré hradnú múry a klenby a neskorobaroková kaplnka. Zaujímavá je aj majestátne sa týčiaca, takmer zachovalá, obytná veža hradu. Hrad je z časti už zarastený, ale ak sa sem vyberiete, máte rozhodne čo vidieť.

Toto však ani zďaleka nie je všetko, čo je pri Nitre možné vidieť. V bezprostrednej blízkosti sa nachádza aj najstarší kresťanský kostolík, ako aj rôzne turistické a cyklistické trasy pre menej aj viac náročných. Stačí si vziať turistickú mapu a vybrať si.

Pre Senior Portal napísala
Lucia Zimanová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu