Krása v Slovenskom Rudohorí

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
23. 09. 2020
Unikátny výtvor, ktorý sa nachádza na severnom úbočí vrchu Hrádok neďaleko Rožňavy. Viete o čom je reč? Predsa o národnej prírodnej pamiatke, o Ochtinskej Aragonitovej jaskyni.

Predstavuje unikátny prírodný jav podzemného krasu, pútajúci pozornosť bohatosťou a rôznorodosťou aragonitovej výplne i svojráznym vznikom a vývojom podzemných priestorov. Umelý vchod do jaskyne je dlhý 144 m a prekonáva výškový rozdiel 19 metrov za pomoci 104 schodov. Strop jaskyne je zdobený jedinečnými formami excentrickej formy aragonitu. Sprístupnených jaskýň tohto typu je na svete len veľmi málo a jej charakteristická výzdoba je unikátna v celosvetovom meradle.

V jaskyni sa zistili tri generácie aragonitu. Najstaršie sú mliečno zakalené obličkovité útvary a ich korodované zvyšky (datovaný vek 121- až 138-tisíc rokov). Aragonit druhej generácie stále dorastá, čím si udržuje bielu farbu a čistý vzhľad. Najmladšia generácia aragonitu, ktorý sa v súčasnosti tvorí na sedimentoch a železitých okroch, vytvára drobné vejáriky (veľké 2 až 4 mm, miestami i väčšie), ojedinele miniatúrne špirálovité útvary.

Jaskyňu náhodne objavili v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne Kapusta pracovníci Východoslovenského rudného prieskumu v Jelšave M. Cangár a J. Prošek. V roku 1955 si ju prezreli pracovníci Turistu, n.p. a v roku 1956 sa uskutočnili prieskumné sondovacie práce. Sprístupňovacie práce sa začali v roku 1966 razením prístupovej štôlne dlhej 145 m, ktorá umožnila jaskyňu otvoriť pre verejnosť v roku 1972. Dĺžka jej sprístupnenej časti je 230 m.

Prehliadka v jaskyni trvá približne pol hodinu. Pravidelné vstupy sú o 9:00, 11:00, 12:30 a 14:00. Je treba sa teplo obliecť. Teplota vzduchu sa pohybuje od 7,2 do 7,8 stupňa, relatívna vlhkosť je 92 až 97%.

Zaujímavosti

  • Pre jaskyňu je príznačná absencia netopierov,

  • bez zakúpenia povolenia nie je možnosť fotografovať,

  • parkovisko pre vozidlá je 300 m od jaskyne, odtiaľ sa návštevníci dostanú peši po ceste s malým prevýšením do vstupného areálu jaskyne,

  • najbližšia zastávka je autobusová a to v Gočaltove (Hrádok),

Ako sa dostať autom k jaskyni?

  • z Popradu smer Rožňava cez Vernár, Dobšinú a Štítnik – 80 km

  • z Rožňavy cez Štítnik smer Jelšava – 25 km

  • z Jelšavy smer Štítnik, Rožňava – 10 km

Pre Senior Portál napísala
 Lucia Benková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu