Exotický raj: Srí lanka

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
04. 04. 2021
Raj na zemi, obrovská exotická záhrada s najrôznejším rastlinstvom a exotickým zvieratami. Takto vykresľujú ostrovný štát cestovné kancelárie a tí, ktorí Srí lanku už navštívili.

Miestny ľudí žijú hlavne z cestovného ruchu, ich pôvod siaha do britských kolónii. Bývali kolonizátori zanechali na ostrove stopy, okrem čaju je to predovšetkým kriket. Jeho priaznivci si na Cejlóne prídu na svoje. Obyvatelia sú hlboko veriaci, často sa modlia a pravidelne podnikajú púte na najvyššiu horu ostrova . Hora Adam´s peak je atraktívna aj pre turistov. Na vrchole Adamovho štítu odhalíte na vlastné oči tajomstvo, prečo je jedných z najuctievanejších pútnických miest. Na vrchole sa nachádza priehlbenina, o ktorej sa traduje, že je odtlačkom samotného Budhu. Cesta k vrcholu nie je najjednoduchšia, musíte zdolať 4800 schodov. Pútnici štartujú v noci aby na vrchol dorazili s východom slnka, vtedy vrhá hora trojuholníkový tieň.

Slovné spojenie cejlónsky čaj ste už možno niekde zaregistrovali, pochádza práve z cejlónskych hôr. Čajovník patrí v týchto geografických šírkach k najrozšírenejšej plodine. Južnejšie sa dobre darí ryži, kokosu a vychytenému koreniu. Pláže lemované palmami patria k najkrajším na svete, bázňou pre oči sú korálové útesy, kde má domov nespočetné množstvo živočíchov. Navyše vplyvom Indického oceánu je voda v mori príjemne teplá.

Na ostrove prekypuje kultúra, v ktoré sú zreteľné náboženské prvky. Sochy Budhu zdobia najvýznamnejšie architektonické monumenty. Klimatické podmienky otvárajú aj ďalšie možnosti, ako si naplno užiť dovolenku. Moria s pestrým zastúpením rastlinstva a živočíšstva ponúkajú potápačom pohľad na krásnu podmorskú scenériu. Vylihovanie na piesočných  zlatistých plážach s kryštálovo čistou vodou v moriach okúzli nejedného turistu.

S krásnou prírodou musia byť v harmónii aj hotelové komplexy. Žiaden hotel pozdĺž pobrežia nesmie prevýšiť kokosové palmy. Okrem očí dostanú na Cejlóne zabrať aj chuťové a čuchové zmysly. Cejlónske čaje lákajú v krajine pôvodu arómou a výraznou chuťou. Za pozornosť stoja aj ostatné miestne špeciality, kari pripravené z kokosového mlieka, cibule, zelených chilli papričiek a korenín. Gurmáni môžu ochutnať tradičný nápoj toddy, kvasená palmová živica.

Miestna kuchyňa s od indickej veľmi neodlišuje, vystihuje ju silná aróma a používanie rôznych korenín. Milovníci prírody by nemali obísť sloní park  neďaleko Kandy. Poskytuje domov opusteným sloníčatám, bývajú tam slony všetkých vekových kategórii. Môžete tam zhliadnuť roztomilé slonie mláďata aj majestátnych slonov.  Pozorovanie slonej ríše má však malý háčik, nemôžete sa k nim priblížiť, vzdialenosť je v záujme bezpečnosti návštevníkov.

Bez mreží, zvieratá voľne pobehujúce v prírode obývajú safri. Vidieť divoké zvieratá voľne v prírode je lákavé. Divé prasiatka a hlavne stáda leopardov spoznávajú odvážni turisti práve na tomto mieste. Exotika,  romantická príroda, čajový raj, Srí lanka otvára pre turistou širokú škálu dovolenkových aktivít.

Pre Senior Portál napísala
Viera Pastorková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu