Čo áno a čo nie do lietadla?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
10. 10. 2020
Chystáte sa cestovať lietadlom? Ak áno, tak by ste mali vedieť, čo je povolené vziať si na palubu lietadla v príručnej batožine a čo ste povinní zbaliť si do kufra, ktorý zostane počas letu v batožinovom priestore. Pozor si dajte najmä na veľké balenia tekutín či kozmetiky. Na každom letisku platia prísne pravidlá pri preprave tovaru a osobných vecí.

Ak si chcete na palubu zobrať niečo, čo je zakázané, napríklad 1,5-litrovú fľašu minerálky, budete ju musieť pred kontrolou vypiť alebo zahodiť. Je to dôsledok prísnych bezpečnostných opatrení na letiskách a palubách lietadiel po teroristických útokoch v zahraničí. Nezabudnite, že leteckí prepravcovia majú rôzne kritériá, čo je povolené a čo nie. Ak letíte napríklad do USA z Bratislavy, pričom prestupujete vo Frankfurte a využijete služby dvoch leteckých prepravcov, informujte sa, čo ktorý povoľuje. Každá letecká spoločnosť má na svojej internetovej stránke uvedené prepravné podmienky, takže ak sa chcete vyhnúť nedorozumeniam a nepríjemným prekvapeniam na letisku, pre istotu si ich preštudujte pred odletom.

Cestujúci môžu cez bezpečnostnú kontrolu na letisku preniesť iba malé množstvo tekutín. Medzi tekutiny sa ráta aj väčšina drogériového tovaru, ako napríklad špirála, tekutý mejkap, voňavka, lak na vlasy, lak na nechty, dezodorant, gél alebo vosk na vlasy, pena na holenie, zubná pasta a pod. Všetky tieto a podobné predmety musíte pred príchodom na letisko alebo pri bezpečnostnej kontrole vložiť do priehľadného uzatvárateľného vrecúška, ktoré dostanete na letisku. Všetky tekutiny musia byť uložené v jednom priehľadnom uzatvárateľnom plastovom vrecku, ktorého veľkosť nepresahuje 20 x 18 cm, teda 1 liter. Toto vrecko musí byť predložené pri röntgenovom zariadení samostatne a musí byť uzatvorené. Objem každej nádoby s tekutinou, gélom či pastou nesmie prekročiť 100 ml, všetky tieto nádobky sa pritom musia pohodlne zmestiť do uvedeného litrového vrecka.

Môže sa vám stať, že kým prvý prepravca umožňuje zobrať na palubu 10-kilogramovú príručnú batožinu, druhý prepravca môže mať limit len 5 kilogramov. Rozmer batožiny je rovnaký. Musí mať miery 56x45x25 centimetrov, aby sa zmestila do otvoru nad cestujúcim. Klasický kufor alebo plecniak, ktorý bude v batožinovom priestore, by mal mať 20 kilogramov,  inak zaplatíte drahú prirážku za každé kilo. Takisto to závisí od prepravcu.

Do príručnej batožiny si nedávajte: manikúru, príbor a vreckový nožík, kozmetiku, lieky v spreji, zapaľovač, tekutiny vo väčšom balení.

Čo vám určite na letisku zabavia :
 -  strelné zbrane – pištole, luk so šípmi, prak, zapaľovač, imitujúci zbraň 
 -  zahrotené, ostré predmety – nožničky, nôž, pilník, skrutkovač, žiletky 
 -  tupé predmety – bejzbalová pálka, golfová palica, hokejka, biliardové tága 
 -  výbušné a horľavé látky – ohňostroj, svetlice, alkohol nad 70 percent, benzín, nafta 
 -  chemické a jedovaté látky – kyseliny, žieraviny, omračujúce spreje, slzotvorný plyn.

Čo patrí do príručnej batožiny: 
 - osobné doklady 
 - vstupné víza (ak sú nutné
 - doklad o poistení 
 - letenka, ubytovanie 
 - peniaze, kreditné karty 
 - lieky nevyhnutné na čas letu 
 - žuvačka alebo cukrík na vyrovnanie tlaku pri štarte alebo pristávaní 
 - kniha

Pre Senior Portál napísala
Michaela Ďurcová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu