Cestovanie s dieťaťom

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
13. 10. 2020
Rozhodli ste sa ísť na dovolenku, na dlhšiu cestu a spolu s Vami pocestuje aj malé dieťa? Prečítajte si nasledujúce riadky a cestovanie s dieťaťom môže byť dokonca úžasným zážitkom.

V prvom rade by ste mali dieťa na cestu pripraviť. Nie je totiž žiadna sranda zaplatiť drahý zájazd a potom namiesto krásnej dovolenky mať takmer dvojtýždňovú nočnú moru. Skúste teda pred rezervovaním zájazdu zájsť aspoň na víkendovú cestu a uvidíte, či sa vaše dieťa/vnúča adaptuje v cudzom prostredí. Ukazujte mu obrázky miesta kam sa chystáte a porozprávajte mu všetko, čo vás v zahraničí čaká. Tešte sa a uvidíte, že aj dieťa nadobudne ten pocit.

Destináciu prispôsobte dieťaťu

Vyberajte si z ponuky cestovnej kancelárie miesto, ktoré je odporúčané pre rodiny s deťmi. Uprednostnite veľké hotely, ktoré poskytujú veľa doplnkových služieb pre rodiny s deťmi a ponúkajú zábavné programy, aktivity a animácie, detský kútik, opatrovateľskú službu a rôzne športové vyžitie. Ďalšou možnosťou sú tzv. rodinné kempy priateľské k deťom. Neplánujte veľa fakultatívnych výletov a vynechajte tiež niekoľkohodinové obzeranie pamiatok. Deti takéto výjazdy nebudú určite zvládať práve najlepšie.

Dobre porozmýšľajte nad správnym dopravným prostriedkom

To čo je najvýhodnejším spôsobom cestovania pre vás, nemusí byť rovnako dobré pre dieťa. Ak váš malý cestovateľ nedovŕšil ani tretí rok, na cestu autobusom a loďou radšej zabudnite. Vhodnejšie bude lietadlo (väčšina leteckých spoločností poskytuje let deťom do dvoch rokov zdarma), auto alebo vlak. Auto je tou správnou voľbou na kratšie vzdialenosti a jeho najväčšia výhoda spočíva v tom, že si sami môžete naplánovať cestu s ohľadom na potreby dieťaťa. Tiež môžete ísť v noci, keď sú cesty prázdne a v aute nie je tak teplo. Dieťa bude spať a nemusíte kvôli nemu robiť prestávky. Veľkým dobrodružstvom pre dieťa môže byť cesta vlakom. Je v ňom možnosť voľného pohybu.

Na čo nesmiete zabudnúť?

  • Vezmite so sebou základnú cestovnú výbavu dieťaťa, ako prenosnú autosedačku, kočík (aj keď ho už nepoužívate, môže sa stále hodiť) a postieľku,

  • povinnou súčasťou výbavy je aj teplomer, sirup proti zápche, detský panadol, príp. iné lieky, ktoré dieťa užíva,

  • dieťa oblečte do pestrých farieb, v dave ho tak ľahko zbadáte,

  • doma určite nenechajte obľúbený vankúšik, hračku, kúsok oblečenia alebo papier a ceruzky,

  • pribaľte si tiež veľa vody a dobrôt, obľúbené sladkosti zachránia situáciu, keď bude najhoršie,

  • zistite aké doklady dieťa na cestu potrebuje.

Pre Senior Portál napísala
Lucia Benková


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu