Bratislava- Cykloslava

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
03. 02. 2020
Hlavné mesto Slovenska ponúka vhodné topografické podmienky pre využívanie bicyklov na cestu do práce, škôl alebo na nákupy.
Na vybudovaní cyklotrás pracuje mesto od 90tych rokoch, napriek tomu sa dodnes nepodarilo vytvoriť ucelenú sieť mestkých trás. Cyklotrasy pribúdajú pomalým tempom. Mesto je napojené ne medzinárodné trasy, na bicykli si môže urobiť výlet aj do zahraničia.

Dunajská cyklistická cesta spája Nemecko, Rakúsko, Slovensko a Maďarsko. Územím Slovenska prechádza na hraničnom prechode s Rakúskom- Berg, pozdĺž Petržalskej hrádze na Dunaji až po priehradné dielo Gabčíkovo. Pravá strana cyklotrasy má dĺžku 24,1 km.

Ľavá vetva vedie z prístavného mosta, odtiaľto na ľavý breh Dunaja, pozdĺž hrádze pokračuje až do Štúrova. Trasa dosahuje dĺžku 12 km.

Hrádza na ľavom brehu Dunaja je vychytávkou nielen pre cyklistov ale aj korčuliarov. V letnom období môže zhustenou premávkou rekreačných športovcov konkurovať cestám, ktoré zaplavujú automobily.

Karpatská cyklistická trasa tvorí spojovník medzi Dunajskou trasou a Malými Karpatami. Začína na moste Lafranconi, odkiaľ pokračuje cez Mlynskú dolinu až k Železnej studienke. Rekreačná zóna Železná studienka je kľudné miesto, ktoré ponúka v metropole únik od hlučného veľkomestkého života.

 Moravská cesta začína na ľavom brehu Dunaja pod Novým mostom, pokračuje proti prúdu rieky Karloveskou zátokou, Devínskou cestou až na Devín. Skôr ako sa vyberiete pozdĺž Moravy do Devínskej Novej Vsi a na Záhorie ponorte sa do krásy malebného Devína. Devínsky hrad ponúka krásny pohľad na okolitú prírodnú panorámu. Z hradného kopca je krásny výhľad na Devínsku Kobylu, Moravu vlievajúcu sa do Dunaja. Devín je miesto, ktoré vás presvedčí, že život vo veľkom meste môže ponúknuť aj prírodné zákutia.

Vajnorská cyklistická cesta patrí k regionálym mestkým trasám. Tiahne sa od dunajského nábrežia pod Starým mostom. Tvorí spojovník medzi centrom hlavného mesta a jeho severovýchodným okrajom.

Hranice mesta prekračuje Záhorská cyklomagistrála. Vedie od Devína smerom na sever do Malaciek, Holíča. Konečnou zastávkou je mesto Senica.

Cyklokoalícia

Združenie spája jednotlivcov a organizácie, ktorí sa zaujímajú  rozvoj cyklistiky v mestách. Hlavným zámerom je vybojovať lepšie podmienky pre tých, ktorí spomedzi dopravných prostriedkov uprednostňujú bicykle.  Cesta do práce autom, či autobusom v rannej špičke sa nevyhne dopravným zápcham. No ani dvojkolesoví cyklotátoši to v meste nemajú vyhrané. Preto cyklokoalícia organizuje každý mesiac jazdy mestom. Spočiatku malopočetná skupina sa rozšírali a každým dňom pribúdajú ďalší fanúšikovia bicyklov. K cyklojazde ja môžu pripojiť rekreačný aj zdatneší cyklisti.

V súvislosti s blížiacim sa dňom Zeme pripravila cyklokoalícia 20. apríla jazdu pod názvom "Do práce na bicykli". Ráno vyštartovali cyklistické posádky z jednotlivých mestkých častí do centra Bratislavy. Aj takýmto spôsobom sa aktívni ľudia snažili namotivovať ľudí aby dali prednosť bicyklu pred dopravnými prostriedkami, aby ekológia bola prioritnejšia ako pohodlnosť.

Pro Senior Portál napísala
Viera Pružinská


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu