Auto? Autobus? Lietadlo?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
03. 10. 2020
Chystáte sa na dovolenku a stále nie ste rozhodnutí, ako sa na ňu vybrať? Je lepšie ísť samostatne autom a byť pánom samým sebe? Alebo dať prednosť autobusu, s ktorým budete mať menej starostí? Nastúpiť do lietadla, či radšej prežiť o pár hodín cesty viac a vyhnúť sa stresu z lietania?

AUTO

Prečo áno

S vlastným autom rozhodujete o ceste sami. Je na vás, akú trasu cesty si vyberiete, cez ktoré štáty chcete ísť. Vy si určujete rýchlosť dopravy i zastávky. Pokiaľ zbadáte po ceste vodopád, či reštauráciu, pokojne si doprajete fotografickú prestávku, či malé občerstvenie. Ak cestujete niekoľko dní a máte naplánovanú zastávku vo viacerých mestách, nemusíte sa na nikoho viazať a o tom, koľko času, kde strávite rozhodujete sami.

Rovnako bude platiť vaša dopravná sloboda aj na samotnej dovolenke. Nemusíte strácať čas tým, že budete zisťovať kedy a ako chodia spoje v mieste vašej dovolenky. Jednoducho, keď budete chcieť ísť na výlet do konkrétneho mesta, zbalíte sa a pôjdete- vlastným autom.

Nie ste obmedzení ani množstvom batožiny, jediné obmedzenie predstavuje kapacita vlastného auta. A nemusíte sa báť, čo sa stane s vašimi vecami- neopatrné zaobchádzanie pri nakladaní kufrov do lietadla je nočnou morou mnohých cestujúcich.

Je to spôsob dopravy, na ktorý ste, pravdepodobne, najviac zvyknutí a viete, čo od neho môžete očakávať.

Prečo nie

Treba myslieť predovšetkým na to, že cestu, ktorú ste si zvoli budete musieť sami odšoférovať. Preto zvážte svoje možnosti a zvoľte si tak dlhú a náročnú trasu, akú zvládnete bez následkov. Prípadne, ak ste sa vybrali do vzdialenejšieho miesta, rozvrhnite si cestu tak, aby ste mali dostatok prestávok na oddych, prípadne sa dohodnite na dovolenke s niekým, kto vás môže, ak budete unavení, v šoférovaní vystriedať.

AUTOBUS

Prečo áno

Je pohodlné nasadnúť do autobusu a nechať sa viezť. Nemáte problém s plánovaním trasy, ani s únavou. O všetko sa postarajú šoféri.

Keďže autobusom pôjdete s množstvom iných ľudí, musíte počítať s tým, že vás počas cesty môžu niektorí vyrušovať, no má to aj svoje výhody- i počas cesty v autobuse sa dá nadviazať množstvo nových známostí a priateľstiev.

Prečo nie

Stratíte čiastočne samostatnosť pohybu do vzdialenejších miest od vášho dovolenkového domova. Budete sa musieť presúvať hromadnou dopravou, taxíkmi, či peši. Pozitívom však je to, že pomaly vo všetkých dovolenkových miestach sa dajú požičať bicykle, či motorky na rýchly presun.

LIETADLO

Prečo áno

Veľkou výhodou je rýchlosť. Takto nestratíte skoro žiaden čas. Ak si predstavíte, že na dovolenku by ste sa mali presúvať niekoľko dní, cez deň i v noci, tak cesta lietadlom, ktorá vám zaberie pár hodín, je skutočnou výhodou.

Rovnako musíte rátať s tým, že na cestovanie po pamiatkach, či prírodných krásach si musíte zabezpečiť inú dopravu- znova sa spoľahnite na požičovne.

Prečo nie

Veľkým problémom, prečo nie, je samotné nastúpenie do lietadla. Sú ľudia, ktorí majú z lietania panický strach a preto, pokiaľ medzi nich patríte, rozhodne sa do lietania nenúťte a radšej sa spoľahnite na osvedčené dopravné prostriedky.

Ak máte kúpenú novú sadu kufrov a chystáte sa ich vyskúšať na najbližšej dovolenke lietadlom, radšej ich nechajte doma. Nielenže je pravdepodobné, že sa vám zničia, ale oni sa vám už nikdy nemusia ani ukázať. So stratenou batožinou pri cestách lietadlom sú veľké problémy.

Pre Senior Portá napísala
Martina Halajová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu