Celiakia – civilizačná choroba?

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
18. 06. 2020
Celiakia je chronické, celoživotné ochorenie a v neliečenej forme môže byť svojimi komplikáciami aj život ohrozujúcim ochorením.

Celiakia  je definovaná ako ochorenie sprostredkované protilátkami s následným poškodením sliznice tenkého čreva senzitívnej - citlivej na pôsobenie lepku (gluténu). Glutén je bielkovina, ktorá sa nachádza v obilninách. Diagnóza ochorenia je stanovená na základe charakteristického vzhľadu sliznice tenkého čreva - jej poškodení pri príjme lepku v strave a úprave po zavedení bezlepkovej diéty. V tenkom čreve sa nachádzajú milióny klkov, ktoré zväčšujú povrch čreva pre vstrebávanie živín. Poškodenie sliznice znamená, že tieto klky miznú. Vyjadrujeme to slovom atrofia, ktorá je jednou s charakteristických známok celiakie. Medzi klkmi sa nachádzajú krypty. Krypty sa pri poškodení sliznice predlžujú. Lepok je pre organizmus pacienta s celiakiou neprijateľný.

Ochorenie sa vyskytuje v každom veku, často sa začína už v detstve. Príznaky sa vyvíjajú postupne. V detstve sú to najčastejšie opakované hnačky, nepriberanie, retardácia rastu či málokrvnosť. U dospelých môžu prejavy postihnutia tráviaceho systému úplne chýbať a prejavia sa až následky hypovitaminóz, málokrvnosti, osteomalácie (mäknutie kostí) a objavuje sa zvýšená náchylnosť na infekcie. Medzi celkové nešpecifické príznaky patria únava, bledosť kože a slizníc, nechutenstvo, mrzutosť, plachosť, úzkosť, nepokoj.

V súčasnosti výrazne narastá výskyt hlavne potravinových intolerancií, potravinových alergií a celiakie. Alergické ochorenia sú celosvetovým problémom. Udáva sa, že až 1/3 svetovej populácie je postihnutá alergickým ochorením a v tabuľke civilizačných chorôb sú alergické choroby už na 4. mieste za infekčnými, kardiovaskulárnymi a nádorovými ochoreniami. Predpokladá sa, že budú stále stúpať.

Viete, že celiakia...?

● môže sa prejaviť kedykoľvek v priebehu života, má familiárny výskyt až v 10 %?
● postihuje 2x častejšie ženy ako mužov?
● nevyskytuje sa u čiernej a žltej rasy, ktorá vo výžive preferuje prirodzene bezlepkové potraviny (ryža, kukurica, proso, sója)?
● je dedičné ochorenie, rodičia s celiakiou majú u svojich detí až 15 % výskyt celiakie?

Vhodná je vyvážená strava

Po diagnostikovaní ochorenia je diéta s vylúčením potravín obsahujúcich glutén jediným spôSobítkom, ako zabrániť ďalšiemu poškodeniu črevnej sliznice. Nevyhnutným predpokladom je prísne celoživotné dodržiavanie bezlepkovej stravy. Už po dvoch týždňoch upraveného jedálneho lístka pozoruje väčšina chorých zlepšenie stavu. Súčasťou liečby je aj prevencia infekcií a liečba prípadných komplikácií ochorenia. Vhodná je aj vyvážená strava s nižším obsahom živočíšnych tukov a vyhýbanie sa psychickým stresom,“ dodáva.

Povolené potraviny pri bezlepkovej diéte:

Zemiaky, ryža, kukurica, sója, proso, hrach, šošovica, fazuľa, vajcia, nekonzervované mäso, ryby, mlieko, zelenina, ovocie, bylinkové čaje, minerálky. Pečivo a chlieb musí byť z kukuričnej, ryžovej, sójovej alebo prosovej múky. Medzi ďalšie prirodzene bezlepkové potraviny patria mäso, ryby, zelenina, ovocie, mlieko, tuky, vajcia, med, cukor

Zakázané potraviny pri bezlepkovej diéte:

Nevhodné sú všetky potraviny obsahujúce pšenicu, jačmeň, raž a ovos. Pečivo a chlieb, krupicové kaše, ovsené vločky, cestoviny, údeniny, strúhanka, knedle, cukríky, instantná káva, párky, klobása, piškóty, omáčky zahusťované múkou, zmrzlina, palacinky, kečup, konzervy, zákusky. Lepok môžu obsahovať aj suroviny, ktoré sa používajú pri výrobe mäsových výrobkov (salámy, párky a pod.). Dokonca aj mäkké syry a zmrzlina môžu obsahovať gluténové stabilizátory. Mnohé druhy alkoholu a alkoholových prísad v liekoch môžu byť z obilnín.

Výrazný nárast potravinových intolerancií a alergií v posledných desaťročiach sa vysvetľuje obrovskou zmenou potravinových zvyklostí od čias 2. svetovej vojny a neschopnosťou imunitného systému tieto rýchle zmeny tolerovať. K nárastu prispieva aj hektický stresujúci životný štýl a zhoršujúce sa životné prostredie. Navyše, prejavy potravinových intolerancií a alergií sú dnes oveľa závažnejšie ako v minulosti. Dnes patria potravinové alergie medzi najčastejšie príčiny vážnych alergických reakcií (anafylaktický šok), ktoré ohrozujú život človeka.

Pre Senior Portál napísala
Michaela Ďurcová


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu