Ako si urobiť celozrnný chlieb podľa vlastných predstáv

Pošlite nám svoj recept Sdílet na Facebooku
07. 01. 2021
Chlieb je v našich končinách bežnou potravinou konzumovanou denne takmer v každej domácnosti. Hoci v nedávnej minulosti by ste v obchode zohnali len dva druhy chleba – biely a čierny, dnes už máte na výber z množstva možností. Biely a čierny chlieb ako klasika, ktorá nikdy neumiera a mnohé iné „odrody“ ako slnečnicový, ražný, celozrnný, toastový...

Kedysi sa chlieb piekol doma, dnes sa opäť vraciame do starých čias, ale s novou technológiou. Chlieb nepečieme v peci ale v elektrických rúrach a čoraz častejšie aj v domácich pekárňach. Výhodou pečenia chleba vo vlastnej réžii je, že si môžete vyrobiť chlieb presne podľa vašich predstáv.

Najzákladnejšou prísadou na výrobu chleba je múka. Múka sa získava z obilia viacstupňovým mlynským spracovaním zrna obilnín (mletím). Mletie je technologická fáza spracovania zrna obilnín. Pod mletím si predstavte mechanických operácie založené na postupnom drvení zrna obilnín, neskôr sa pridáva triedenie a čistenie. Zrno sa drví úderom, tlakom, strihom, rozotieraním alebo ich kombináciou. Výsledkom rôznych spôsobov drvenia sú rôzne fyzikálne vlastnosti múky. Základné druh múky, ktoré určite nechýbajú v žiadnej domácnosti sú múka hladká, polohrubá a hrubá. Okrem nich však môžete na pultoch predajní nájsť aj múku ražnú, špaldovú, celozrnnú a iné.

Celozrnná múka je mletá z celého zrna, a preto obsahuje okrem bielkovín, sacharidov a tukov tiež vlákninu a minerálne látky z klíčkov a vitamínov. Odporúča sa konzumovať výrobky z celozrnnej múky, pretože vás viac zasýtia a obsahujú viac výživných látok ako výrobky z bielej múky.

Keď chcete začať s vyrábaním domáceho chleba z celozrnnej múky, odporúča sa prechádzať postupne. Nepoužívajte na začiatku iba z celozrnnú múku ale miešajte ju s bielou.

Ak máte radi celozrnný chlieb, ktorý si kupujete v obchode, skúste si ho upiecť doma a uvidíte, aký je rozdiel medzi kupovaným a domácim chlebom.

Ponúkame vám jednoduchý recept na celozrnný chlieb, ktorý hravo zvládne každý upiecť aj v rúre

Suroviny:

400 g celozrnnej múky
100 g hladkej múky špeciál
1 čajová lyžička soli
1 čajová lyžička oleja
2 čajové lyžičky sušeného droždia
50 g semienok (napr. ľan, sezam a slnečnica v ľubovoľnom pomere, alebo si vyberte, ktoré vám chutia najviac)
400 ml vody

Postup:

1. Vo vode vymiešajte olej a droždie. Nechajte postáť na teplom mieste asi pol hodinu.
2. Kým sa vám pripravuje kvások, môžete si zmiešať múku, soľ a semiačka.
3. Po pol hodine zmiešajte kvások s pripravenou zmesou, vymieste cesto a nechajte ho kysnúť, kým sa objem nezdvojnásobí.
4. Vložte cesto do pekáča vytretého olejom a vysypaného polohrubou múkou.
5. Pečte vo vyhriatej rúre na 200°C asi 55 minút.
6. Po vytiahnutí z rúry natrite chlieb roztokom vody so soľou.(zmiešajte v 2,5 dcl vody čajovú lyžičku soli)

Pre Senior Portál napísala
Veronika Pružinská


Diskuze

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť, respektive zaregistrovať.

Pepa | 06. 02. 2013, 11:47

To jo, a nejlepší je s kusem špeku.

Alena | 06. 02. 2013, 11:36

Skutečně není nad vlastnoručně udělaný chlebík. Výhodou domácích pekáren je, že můžete i experimentovat s přísadami. A i ty ceny za pořízení pekárny nejsou (relativně) nikterak závratně vysoké. Dají se pořídit už i za tisícovku... A ten celozrný chléb je navíc velmi zdravý, dietní, vhodný i pro makrobiotiky.

Na seznam článků

 
 
PRIHLÁSIŤ SA REGISTROVAŤ SA
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Odporučiť známemu